Yeni Troya

yenitroya

Assos’ta Engelli Çalıştayı

Assos’ta Engelli Çalıştayı

 

05052016_9_0001

 

Ayvacık Kaymakamlığı tarafından yürütülen “Engelim Sosyal Hayatıma Engel Değil” projesi kapsamında Assos’ta çalıştay düzenlendi.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2015 Engellilere Destek Programı kapsamında desteklenen ve Ayvacık Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yürütülen proje kapsamında ilçede 40 engelli vatandaşın katıldığı ve 2 gün sürecek olan “ Engelim Sosyal Hayatıma Engel Değil” projesinin çalıştayı Assos’ta yapıldı.

 

Çalıştaya katılan Vali Hamza Erkal, projeyi hazırlayanlara teşekkür ederek, engellilerin sosyal hayat içerisindeki sıkıntılarının herkes tarafından bilindiğini belirtti. Vali Hamza Erkal konuşmasında “Çözüm üretip bu çözümlerin nasıl olması gerektiği, bulunan çözümlerin engellilerin işine yarayıp yaramadığı noktasında eksikliklerimiz var.  Herhangi bir bedeni, engeli olmayan bireyler olarak rahatlıkla yaşayabiliyoruz. Engelli kardeşlerimiz açısından düşünüldüğünde bunun ne kadar zor olduğunu bilemeyiz. Bu çalıştayda engellilerimiz detaylı bir şekilde hukuki haklarını öğrenecekler, hem de bu konuyu bilmeyen yöneticilerde engellilerimizin neler çektiğini neler yaşadığını öğrenmiş olacaklar.  Sahip olduğumuz kültürde hiçbir zaman engellileri öteleyen, onları görmezlikten gelen bir yapıya sahip olmadık. Devletimiz imkânlara sahip oldukça engellilerimize de daha fazla sahip çıkacak,  zaman geçirebilecekleri daha güzel mekânlar oluşturacaktır.

 

Bu çalıştayda bireylerimiz kanunen tanınan bütün hakları öğrenecek. Haklı sebeplerle aranan haklarda ben yanlarındayım. Bu çalıştayı tertipleyenlere çok teşekkür ediyorum. Hem size, hem Çanakkale’ye, hem engelli kardeşlerime hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. “ dedi.

 

Ayvacık Kaymakamı Dr. Salih Gelgeç ise, “Bu projenin hazırlanmasında engelli bireylerin değil ailelerinin de karşılaştığı sorunların toplu bir mesele olduğunu düşünerek köylerde anket çalışmaları yaptık, ilçe genelinde 350 kişi engelli vatandaş olduğunu tespit ettik. Bu kişilerle tek tek görüşmeler yaptık. Kendilerine yönelik hayatlarında ne gibi isteklerini sorduk. Engelli vatandaşlarımız sokağa çıkamadıkları için psikolojik sorunları vardı onlarla ilgilendik. Engelli arkadaşlarımızı yakın bir zamanda piknik organizasyonlarımız olacak. Bu çalıştayı katılan engelli arkadaşlarıma ve ailelerine, kurum ve kuruluşlara çok teşekkür ediyorum. Bu çalıştayın engelli kardeşlerime hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Çalıştayın açılışına Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Ayvacık Kaymakamı Dr. Salih Gelgeç, İlçe Garnizon Komutanı Hv. Yrb. Murat Torumtay, Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, İlçe Jandarma Komutanı Yzbş.Emre Önem, İlçe Emniyet Müdürü Cengiz Akpınar ve daire müdürleri katıldı.

 

 

05052016_9_0002

 

About Author