Yeni Troya

yenitroya

Balıkesir’in Ödüllü Ballarının Üretimi SOGEP İle Artıyor

Kadın, genç ve dezavantajlı bireyler, Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında yürütülen “Doğadan Sofraya Bal-ı Kesir” isimli proje ile arı ürünleri üretiminde yenilikçi yöntemler öğrenirken hem ekonomik gelirlerini artırıyor hem de sosyal hayata katılarak girişimci yönlerini de ön plana çıkarıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA), SOGEP kapsamında başarılı bularak desteklenen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin “Doğadan Sofraya Bal-ı Kesir” isimli projesihayata geçti. Proje ortakları Sındırgı ve Kepsut Belediyeleride dezavantajlı bireylerin arı ürünleri üretimi ile eğitimlerini alıp istihdam edilebilirliğini artırmak için projeye katkı sunuyor.

Proje kapsamında bireyler; ana arı üretimi, arı sütü üretimi, polen ve propolis üretimi, hastalık ve zararlılarla mücadele eğitimi gibi birçok eğitimi alarak modern ve hijyenik koşullarda gıda üretimine uygun olarak üretim yapmayı öğreniyor. Proje ile ayrıca üretilen balların boyutlarına göre paketlenmesi, arı ve kovan sayısının artırılması, bölgedeki arı ürünlerinin marka değer kazanması ve koloni başına bal miktarını artırmak da amaçlanıyor.

Proje İle Yeni Arıcılar Sektöre Kazandırılacak

Proje ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin bal işleme ve dolum tesisi kurması da planlanıyor. Üretilen bal ve bal ürünlerinin kendi isimlerini, logolarını ve modern ambalajlanmasıyla güvenilir, kalite standartlarına uygun ürünlerin ulusal veuluslararası satış noktalarında yer alabilmesi için marka tescili alınacak. Proje kapsamında yeni arıcılar sektöre kazandırılacak. Üretilecek olan bal, meyveli mix, polen, propolis, balmumu kozmetik ve hediyelik eşyalar gibi ürünlerin pazarlanması için ürünler belediye satış merkezlerinde, 50 Peynirli Şehrim Projesi kapsamında oluşturulan butik mandıra ürünlerinin satış noktalarında, dijital satış platformlarında ve e-ticaret sitelerinde tüketici ile buluşturulacak.

Kaliteli Bal Üretimi İçin Bal Ormanı Kurulması Planlanıyor

Alanında dünyanın en prestijli yarışmaları olan; Paris Uluslararası Bal Ödülleri 2023 (Paris International HoneyAwards) ile Londra Uluslararası Bal Ödülleri 2023 (London International HoneyAwards) yarışmalarından Meşe, Çam ve Çiçek Balı ürünlerinin her biri için Paris Bal Ödülleri Yarışması’ndan Altın Bal Ödülü kazanan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Londra Bal Ödülleri yarışmasında; Püren ve Ihlamur Balı ile Altın Bal Ödülü, Hayıt Balı ile de Gümüş Bal Ödülü’nün sahibi oldu. Proje kapsamında bu kaliteli balların üretimine devam edilmesi için bal ormanı kurulması planlanırken bölgede ödüllü balların üretimi de artacak.

“Bu Proje Sosyal ve Ekonomik Gelişmeyi Bir Arada Sağlıyor”

“Doğadan Sofraya Bal-ı Kesir” projesinin, sosyal ve ekonomik gelişmeyi bir arada sağladığına değinen GMKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, “Proje kapsamında dezavantajlı bireylere arı ürünleri üretimi ve eğitim fırsatları sunarak, onların ekonomik bağımsızlıklarını artırmaya odaklanıyoruz. Arıcılarımız, modern üretim teknikleriyle gıda güvenliği standartlarına uygun olarak üretim yapmayı öğrenirken, marka değeri yüksek bal ürünleriyle hem ulusal hem de uluslararası pazarda yer alacaklar. Bu proje, sadece bal üretimini değil, aynı zamanda kadın gençleri sosyal hayata kazandırarak girişimci ruhlarını destekleyerek toplumun kalkınmasına katkı sağlamayı amaçlıyor. Böylece, Balıkesir’in balları sadece doğadan sofraya değil, aynı zamanda sosyal ve ekonomik kalkınmaya da katkı sunacak.”

About Author