Yeni Troya

yenitroya

Başkan Şahin ‘‘Ayvacık’ın Tabi Güzelliğini Bozamayız’’

Başkan Şahin ‘‘Ayvacık’ın Tabi Güzelliğini Bozamayız’’

29072016_4_0000  

 

 

Kuzey Ege’nin en sakin, en huzurlu köşelerinden biri olan Ayvacık tarih ve doğa sevenlere kapısını açıyor.

 

 

Assos, Apollon Smintheion Tapınağı, Lekton,  Mavi Bayraklı Kadırga Koyu, Akliman, Sivrice, Sokakağzı, otantik sevenler için yöresel dokumalar, konuklarını bekliyor.

 

Çanakkale’nin Saroz Körfezi’nden Güney’deki Edremit Körfezi’ne kadar uzanan  kilometrelerce sahil şeridi, doğal kumlar ve koylar açısında zengin olan Mavi Bayraklı Kadırga Koyu Çanakkale’nin ve Kuzey Ege’nin incisi haline geldi. 2004 yılında belediye başkanı olarak seçilen Mehmet Ünal Şahin ilçesine yaptığı akıllı yatırımlarla Ayvacık’ı bir adım ileriye taşıdı. 

 

Antik kentleriyle, mavi bayraklı plajlarıyla Türkiye’nin yeni tatil adresi haline gelen Ayvacık, bunun yanında eko turizm, tarım ve hayvancılıkta da iddialı konuma geldi. İlçede bulunan Meslek Yüksek Okulu yöre halkını  kabuğunu kırma noktasına getirdi.  Bununla birlikte Çanakkale Milletvekili Ak Parti Grup Başkan Vekil Bülent Turan’ın katkılarıyla ilçeye kurulacak olan dört yıllık üniversitenin temelleri yükselmeye başladı. Yeni üniversite binasıyla ilçeye yeni gelecek öğrencilerle birlikte sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan zenginlik kazanacak.

 

29072016_4_0004

 

Ağır Sanayinin Ayvacık’a uzak olduğunu söyleyen Başkan Mehmet Ünal Şahin, rotalarının turizm, tarım, hayvancılık ve eğitim olduğunu dile getirdi. İlçenin çözülemeyen iskele projesi ve gümrük kapısı projesinin yıllardır süren mahkeme sonrasında çözüme kavuştuğunun söyleyen Başkan Mehmet Ünal Şahin, ‘‘İnşallah iskelemizi yapıp gümrük kapısını da açtıktan sonra Ayvacık bir ivme kazanacak’’ dedi.

 

Ayvacık’ın pek çok yerel kültürü olduğunu belirten Şahin, bunlardan birinin de halıcılık olduğunu söyledi. Bölgemizde bulunan yerel ve kültürel varlıkları sergilenmesi için belediye başkanlığı olarak müze çalışması yaptıklarını belirten Başkan Mehmet Ünal Şahin yakın bir zamanda Ayvacık kent müzesine kavuşacak dedi. Şahin konuşmasına şöyle devam etti. ‘‘ 150 binden fazla insanın ziyaret ettiği Assos Antik kenti var. Assos’tan çıkan eserler Çanakkale Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Çanakkale’de bulunan Arkeoloji Müzesi’ni belirli sayıda ziyaretçisi oluyor. Ama biz belediye olarak ön çalışmasına başladığımız müzeyi bitirdiğimiz zaman Assos ve Gülpınar tarafından çıkan tarihi eserlerin burada yani ana merkezinde yerli ve yabancı turistlerin sunumuna açmak istiyoruz. Ören yeri Assos ona bakarsanız bir adım ötemizde. Bunun yanında müze projesi tamamlandıktan sonra ilçemize ekonomik yönden katkı sağlayacağını düşünüyorum’’ dedi. 

 

29072016_4_0005

 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne bağlı Ayvacık Meslek Yüksek Okulu ilçeye büyük hareketlilik getirmiş. Yöre halkının da üniversiteyle birlikte geliştiğini vurgulayan Şahin ‘‘ilçelerin gelişmesi açısından üniversitelerin çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, belediye olarak her türlü destek vermekten kaçınmıyoruz.  Hedefimiz kültür ve turizmin kenti Ayvacık’ı geleceğe taşımaktır dedi.

 

29072016_4_0001

 

29072016_4_0002

29072016_4_0003 

 

 

About Author