Yeni Troya

yenitroya

Çanakkale’de Adli Yıl Törenle Açıldı

Çanakkale’de Adli Yıl Törenle Açıldı

 

01092016_1_0001

 

Çanakkale’de 2016-2017 Adli Yılı törenle açıldı.

2016-2017 Adli yıl açılışı, Çanakkale’de Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak yapıldı.

Saat 10.00’da başlayan törene; Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Faik Ersöz, Çanakkale İdare Mahkemesi Başkanı Erkan Aslan, Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, hakimler ve avukatlar katıldı. Törende Çanakkale Adliyesi, Çanakkale İdare Mahkemesi Başkanlığı ve Çanakkale Baro Başkanlığı adına Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından sona erdi.

 

01092016_1_0007

Töreninin ardından açıklama yapan Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, “15 Temmuz’un panzehiri, bağımsız, tarafsız ve liyakata dayalı yargıdır. Dün olduğu gibi bugün de darbelere karşıyız, demokrasi ve hukuktan yana tarafız. Avukatlar olarak, darbeleri değil seçimleri, askeri değil sivil hükümetleri, anarşiyi değil hukuku yüce biliriz. Bu inancımızı meslektaşlarımızı ve barolarımızı temsilen, Ankara’da yapmış olduğumuz ziyaretlerde ifade ettik. Teröre hayır, hukuk devleti ve demokrasiye evet diyoruz. 15 Temmuz darbe girişimi ve ülkemizde yaşanan terör olaylarında şehit olanlara Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum” dedi.

15 Temmuz sonrası Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu kararlarıyla yargı içerisindeki paralel yapıya mensup olduğu tespit edilen 3 bine yakın hakim ve savcının açığa alınması ve bunlardan 2 bin 847’sinin ihraç edilmesiyle hakim ve savcı sayısındaki azalmanın herkesin malumu olduğunu hatırlatan Bülent Şarlan, “Bu süreçte görevlerine devam eden hakim ve savcılarımızın dosya yükleri artmasına rağmen gerekli enerjiyi sağlayacaklarına ve titizlikle görevlerinin gerektirdiği çalışmaları yapacaklarına olan inancımız tamdır. Eksilen kadroların yerine yakın zamanda liyakat esasına dayalı yeni hakim-savcı tayin edilmesini acilen beklemekteyiz. Bu süreçte avukatlık mesleğinin belirli yıllarına gelen meslektaşlarımızın hakim ve savcı olmalarının önünün açılması halinde sürecin hızlanacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

????????????????????????????????????

 

????????????????????????????????????

 

????????????????????????????????????

 

????????????????????????????????????

 

????????????????????????????????????

 

About Author