Yeni Troya

yenitroya

Ç.KALE’DE İLK KEZ AMELİYATSIZ ASD KAPAMA İŞLEMİ UYGULANDI

ÇANAKKALE DEVLET HASTANESİNDE İLK KEZ AMELİYATSIZ ASD KAPAMA İŞLEMİ UYGULANDI

 

07062016_3_0002

 

Çanakkale Devlet Hastanesi’nde ilk kez gerçekleştirilen operasyonda, Atrial Septal Defekt (ASD) yani kalbi delik dört hasta aynı anda, kasıktan açılan 5 milimlik kesiye yapılan kapama işlemi yöntemiyle sağlığına kavuştu.

 

Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Çanakkale Devlet Hastanesinde Kardiyoloji Kliniği tarafından bir ilke daha imza atılarak, ameliyatsız olarak yapılan  ASD (Atrial Septal Defekt) kapama işlemi başarı ile sonuçlandırıldı. 4 kişiye ard arda başarı ile uygulanan işlem toplamda 2 saat sürdü.

 

Daha önce de yapılan ilklerle adından söz ettiren Kardiyoloji Kliniği Uzmanları Uzm. Dr. Oğuz Yaşar Sarıgül ve Uzm.Dr. Bülent Deveci kalp içerisinde 1.5cm -3.5 cm arasında değişen kalp deliği bulunan 4 hastamıza asd kapama işlemini gerçekleştirdi.

 

07062016_3_0003

 

Genel anestezi uygulanmadan ve ameliyatsız olarak yapılan işlem sonunda bilgi veren Kardiyoloji Uzmanları  Uzm. Dr. Oğuz Yaşar Sarıgül ve Uzm.Dr. Bülent Deveci konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Kalp içerisinde doğuştan kalan deliklerin günümüzde gelişen tıpla birlikte açık kalp ameliyatı yerine 5 mmlik kasıktan açılan kesi ile kapalı yöntemle kapatılmaktadır.

 

Hastanemiz Kardiyoloji birimi gerek  hekim ve personeli gerekse cihaz ve imkanlarıyla artk en zor, ileri ve komplike vakaları yapmaya başlamıştır. Bugün kalp içerisinde 1.5-3.5 cm arasında değişen kalp deliği bulunan 4 hastamızın kalp delikleri 2 saat gibi bir sürede kapatılmıştır. İşlem genel anestezi uygulanmadan ve işlemden 1 gün sonra hasta hastaneden taburcu olacak şekilde yapılmaktadır. Bugünki işlemlerde tecrübesi ile bize desteğini esirgemeyen Prof Dr. Erdoğan İlkay, Anestezi Uzmanı Dr. Yener Tutaş ve Koroner Anjiyografi ünitesi çalışanlarına teşekkür ederiz.” dedi.

About Author