Yeni Troya

yenitroya

Çanakkale’de Orman Yangınından Zarar Gören Üreticilere Zeytin Fidanı Dağıtıldı

16-17 Temmuz ve 22-23 Ağustos 2023 tarihlerinde Çanakkale merkezde meydana gelen Orman yangınında zarar gören üreticilerin tarımsal üretimlerine devam edebilmesine katkı sağlamak amacıyla Zeytin Fidanı dağıtımı gerçekleştirildi.


Yağcılar ve Kayadere Köylerinde düzenlenen programa; Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Celil Sezgin, TKDK İl Koordinatörü Hasan İskender, İl Genel Meclis Üyesi Şener kçay, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı Ufuk Ünver, Yağcılar köyü Muhtarı Hüdaver Çelik, Kayadere Köyü Muhtarı Mustafa Erol, muhtarlar, üreticiler ve vatandaşlar katıldı. 


Programda üreticilerle bir süre görüşerek sohbet eden Vali Aktaş, sorun ve talepleri dinledi.

Dağıtılan fidanların üreticilerimize hayırlı olması temennisinde bulunan Vali Aktaş, devletin her daim üreticilerin yanında olduğunu belirterek, bol ve bereketli bir üretim yılı geçirmeleri dileğinde bulundu.

Ardından, Çanakkale Valiliğinin himayelerinde, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından projelendirilen ve yürütülen, Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen proje ile %67 devlet %33 Üretici katkılı Yangından etkilenen 12 köydeki 120 üreticimize 9.000 adet Ayvalık yağlık çeşidi sertifikalı zeytin fidanı ekilmek üzere teslim edildi.


Yangından dolayı ekili ve dikili alanları zarar gören ve yangınların meydana geldiği köylerde ikamet eden ve müracaat eden tüm üreticilerin talep ettikleri zeytin fidanlarının tamamı köylere dikilmek şartı ile karşılanmış oldu..

 

 

About Author