Yeni Troya

yenitroya

SGK’dan Sivil Demokrasi Şehit ve Gazilerine Aylık Bağlanmasına İlişkin Açıklama

SGK’dan Sivil Demokrasi Şehit ve Gazilerine Aylık Bağlanmasına İlişkin Açıklama

29072016_3_0001

 

 

Çanakkale Sosyal Güvenlik İl Müdürü Basri TÜMSEK, sivil demokrasi şehit ve gazilerine aylık bağlanmasına ilişkin olarak 667 sayılı kanun hükmünde kararname ile yapılan düzenleme hakkında basına açıklamada bulundu.

 

 

Çanakkale Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Basri Tümsek yaptığı Basın Açıklamasında, Sivil Demokrasi Şehit ve Gazilerine aylık bağlanmasına ilişkin olarak 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yapılan düzenlemeyle bu çerçevede bağlanacak en düşük aylık tutarının 3 bin 203 TL olacağını, vefat edenlerin kanuni mirasçılarına 88 bin 596 TL, bakıma muhtaç malullere 177 bin 192 TL, diğer malullere ise, malullük derecelerine göre 66 bin 447 TL ile 22 bin 149 TL arasında, yaralananlara da 17 bin 719 TL’yi geçmemek üzere yaralanma derecelerine göre, tespit edilen tutarda nakdi tazminat ödeneceğini bildirdi.

 

 

Çanakkale SGK’dan Sivil Demokrasi Şehit ve Gazilerine aylık bağlanmasına ilişkin olarak 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yapılan düzenleme hakkında yapılan açıklamada, “Bilindiği üzere, 15 Temmuz günü Fethullahçı Terör Örgütü Üyeleri darbe girişiminde bulunmuş bu kalkışma girişimi aziz milletimiz ve geçmişten bugüne varlığını sürdürmüş köklü Devlet geleneğimiz sayesinde bertaraf edilmiştir. Ancak bu tür kalkışmaların tekrarlanmaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından OHAL kararı alınarak ülke genelinde bir dizi tedbirler uygulanılmasına karar verilmiştir” denildi.

“Bağlanacak en düşük aylık tutarı 3 bin 203 TL olacaktır”

 

Bu kapsamda, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ile bu eylemin devamı niteliğindeki eylemler sebebiyle malul (gazi) olan veya hayatını kaybeden (şehit) sivillerin, kendileri veya hak sahiplerinin haklardan yararlanabilmeleri için öncelikle valiliklere bu haklardan yararlanma başvurusunda bulunmaları gerektiğinin bildirildiği açıklamada, “Şehitlerin Yakınları ile Gazilere Vazife Malullüğü Aylığı Bağlanması; hayatını kaybeden veya malul hale gelen sivil vatandaşların, kendilerine veya hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumunca aylık bağlanacaktır. Bağlanacak aylık işlemlerinde, ilgililerin mevcut öğrenim durumları esas alınacak, ancak terör eylemlerine maruz kalan erbaş ve erler gibi yüksek derece ve kademe üzerinden hesaplaması yapılacaktır. Bu çerçevede, bağlanacak en düşük aylık tutarı 3 bin 203 TL olacaktır. Hayatını kaybeden veya aylık almakta iken vefat edenlerin hak sahiplerine, şehit veya gazimize ödenecek vazife malullüğü aylığı, herhangi bir kesinti olmaksızın tam olarak ödenecektir.

Nakdi Tazminat Ödemesi; vefat edenlerin kanuni mirasçılarına 88 bin 596 TL, bakıma muhtaç malullere 177 bin 192 TL, diğer malullere ise, malullük derecelerine göre 66 bin 447 TL ila 22 bin 149 TL arasında, yaralananlara da 17 bin 719 TL’yi geçmemek üzere yaralanma derecelerine göre, tespit edilen tutarda nakdi tazminat ödenecektir. Ek Tazminat veya Emekli İkramiyesi; kamu personeli (memur) olanlardan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında bulunanlardan; hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere en yüksek Devlet memuru aylığı, diğer malullere ise kendi görev aylıkları esas alınarak 30 yıl hizmet yapmış gibi Sosyal Güvenlik Kurumunca emekli ikramiyeleri ödenecektir. Diğer sivillerden hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere 150 bin 613 TL, diğer malullere ise 101 bin 885 TL tutarında ek tazminat, nakdi tazminat ödemesini yapan kurumlarca ödenecektir. İstihdam Hakkı; hayatını kaybedenlerin eş veya çocuklarından birisi ile ana, baba veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişi kamuda istihdam edilecektir.

Malullerin ise kendileri veya eş ve çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa kendisi veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam bir kişi kamuda istihdam edilecektir. Sağlık Yardımı; bu kapsamda aylık bağlananların ilaç, ortez/protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçleri ile yardımcı üreme yöntemi ve tedavilerinde katılım payı ve ilave ücret alınmayacaktır. Aylık bağlanan malullerin sağlık kurulu raporuyla ihtiyaç duydukları her türlü ortez/protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçleri herhangi bir kısıtlama getirilmeksizin Sosyal Güvenlik Kurumunca karşılanacaktır. Yaralananların tedavileri sonuçlanıncaya veya maluliyetleri kesinleşinceye kadar sağlanacak sağlık hizmetlerinden katılım payı alınmayacaktır. Ayrıca, tedavileri sonuçlanıncaya veya maluliyetleri kesinleşinceye kadar geçen süre içerisinde verilen sağlık hizmetleri ve diğer haklardan aylık bağlanmış olanlar gibi yararlandırılacaktır.”

“Şehit ve gazilerimizin çocuklarına ilköğrenimde bin 398 TL, lisede 2 bin 98 TL, yükseköğrenimde ise 2 bin 797 TL tutarında yılda bir defa eğitim öğretim yardımı ödenecektir”

Açıklamada, sağlanan diğer haklarla ilgili ise;

 

 

“Bakım ücreti: Başkasının yardım ve desteği olmadan yaşamak için gereken hareketleri yapamayacak derecede malul olan gazilerimize asgari ücretin net tutarının iki katı tutarında (bugün itibariyle 2354,92) aylık bakım ücreti ödenecektir.

Faizsiz konut kredisi: 2016 yılı itibariyle 94 bin TL tutarında faizsiz konut kredisinden yararlanabileceklerdir. Ek Ödeme ile Eğitim Öğretim Yardımı: Şehit ve gazilerimizin çocuklarına ilköğrenimde bin 398 TL, lisede 2 bin 98 TL, yükseköğrenimde ise 2 bin 797 TL tutarında yılda bir defa eğitim öğretim yardımı ödenecektir. Ayrıca, maluliyet derecelerine göre 2017 yılında ek ödeme yapılacaktır.

Ücretsiz seyahat hakkı: Şehit ve gazilerimizin kendileri ile hak sahipleri; yurtiçinde Devlet Demiryollarında, Denizyolları Şehir Hatlarında ve belediye toplu taşıma araçları ile belediye tarafından kurulan şirketler veya özel firmalar aracılığıyla yaptırılan toplu taşıma işinde kullanılan araçlarda ücretsiz seyahat hakkından yararlanabilecektir.

Elektrik ve su indirimi: Şehit ve gazilerimizin kendileri ile hak sahipleri, tahakkuk ettirilecek su ücreti% 50’den az indirim içermemek üzere belediye meclisleri tarafından belirlenecek tarife üzerinden ve indirim oranı yüzde 40’ı geçmemek üzere belirlenen elektrik tarifeleri üzerinden indirimli su ve elektrik kullanım hakkına sahiptirler.

Bu vesileyle tüm “Demokrasi Şehit ve Gazilerini” saygı ve minnetle anarken, şehitlerimizin kederli ailelerine bir kez daha başsağlığı diler, gazilerimize acil şifalar dileriz” ifadeleri yer aldı.

 

About Author