Yeni Troya

yenitroya

Turan, “Boğazın Kilidi, Gerçek Kardeşlik İçin Açılıyor”

Turan, “Boğazın Kilidi, Gerçek Kardeşlik İçin Açılıyor”

15022016_1_0001

 

AK Parti Gurup Başkanvekili, Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Sur kardeşliğinde ısrar edenler, bu kardeşliği örnek alsınlar”

1915’de Dünya Savaş Tarihinin en önemli savaşlarına sahne olan Eceabat topraklarının her santimetrekaresinde bu savaşın izlerinin bulunduğuna dikkat çeken AK Parti Grup Başkanvekili Av. Bülent Turan, ‘Sur kardeşliğine’ ilişkin sert konuştu. “Sur kardeşliği anlayışında ısrarcı davrananlar. Örnek alın bu kardeşliği“ diyerek çağrıda bulunan AK Parti Grup Başkan vekili Av. Bülent Turan, AK Partili Eceabat ve Şahinbey belediyelerinin kardeşlik adına attığı adımı değerlendirdi. “Birileri, halen ‘Sur’ kardeşliğinde ısrarcı. Günümüz gerçeklerinden ders almıyorsanız, 100 yıl öncesine bakın. Gerçek orada yatıyor.  Gerçek, Çanakkale coğrafyasında yatıyor. Çanakkale kahramanı yüz binlerce Şehidimiz ve Gaziler diyarı Antep’in kahramanlarının tek meselesi bölünmemek ve parçalanmamaktı”  dedi.

– Turan, AK Partili Eceabat ve Şahinbey Belediyelerinin, Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal’in, tarih sayfasına çıktığı yer olan Eceabat sınırlarındaki Anafartalar’dan yola çıkarak, sağlığında fahri Hemşehriliğini kabul edip, nüfus kayıtlarında yer bulduğu Gaziantep Şahinbey’ in kardeşlik ilişkilerinin önemini anlatmaya gerek bile olmayacağını belirtti.

Turan, “Kara savaşlarının tamamı, sınırları içinde geçen Eceabat ile, Gaziler diyarı Antep Şahinbey‘in kardeşlik ilişkileri içine girerek takdir topladığını söyleyen AK Parti Grup Başkanvekili Av. Bülent Turan; “Birileri halen Sur kardeşliğinde ısrar etsin. Şehitler diyarı Çanakkale’nin marka değerine gölge düşüren hareketlerin ve ısrarcılığın karşısında durmaya devam edeceğiz. Bu kardeşliği örnek alsınlar” dedi.

Turan, “1915’ de, Osmanlıyı saf dışı bırakmanın ve Rusya’ya yardım göndermenin tek yolu olan Çanakkale Boğazı’nın kilidi, tarihin her aşamasında olduğu gibi yine Eceabat olmuştu.  Şimdi Kardeş kent nasıl olur Eceabat ilçemiz bunu gösterecek. Boğazın kilidi, Ülkemiz için de örnek bir kardeşlik için açılmış olacak.

“Türkiye’nin özellikle 7 Haziran’dan itibaren Suriye meselesine paralel olarak terörün tırmandığına tanık olduk.  Tanık olduğumuz sadece terör örgütünün eylemleri olmadı elbette. Geçmişte ulusalcı çizgiyi savunan ve devleti kuran parti olarak tanınmaya özel önem atfeden CHP’nin HDP çizgisinde politika yapmaya başlaması, son dönemde tanık olduğumuz hadiselerden sadece birisi. HDP ile ilişkilerin bir örneği de, Sur kardeşliğine imza atan bir anlayış içinde olanlar. Şöyle de diyebiliriz; CHP, HDP’nin peşine takılmış. CHP’nin ulusalcı bir çizgiden adeta utangaç PKK yanlısı hale dönüştüğü görülüyor. Geçmişte kendince milli değerlere bağlılık duyan, ulusalcı tarafı ağır basan bir CHP vardı. Fakat bu yeni dönemde farklı bir CHP profili ile karşı karşıyayız. Genelde de böyle, CHP’nin yerel siyasetinde de.

TBMM çatısı altında da tanık olduğumuz birçok konu oluyor. 1 Kasım seçimleri sonrası Milletvekili seçilen yeni isimler de olduğundan, Meclis çalışmalarında kürsüde konuşan kişinin CHP’li mi yoksa HDP milletvekili olduğunu ayırt edemeyeceğimiz kadar. Bahse konu bu iki parti arasında bir söylem benzerliği oluştuğunu Türkiye görüyor. Adeta “utangaç PKK yanlısı” gibi CHP milletvekilleri görüyoruz. Devleti kurduğunu iddia eden bir partinin savrulduğu nokta garip.  Bu durum öncelikle, Atatürk diyen, devlet diyen, İnönü diyen CHP seçmenine haksızlık.  Şu anki CHP karmakarışık bir yapı. Demokrasinin en önemli unsurlarından birisi, nitelikli muhalefettir. Bugünkü CHP’nin üslubuna ve yapısına baktığımız zaman maalesef böyle bir durumun olmadığını görüyoruz.

İddia ediyorum ki, bütün partiler kapatılsa ve seçime sadece CHP girse, bu kafayla ve üslupla şu an aldığından daha fazla oy alamaz” dedi. AK Parti Grup başkan vekili Av. Turan, CHP’nin,  HDP’nin peşine takılmış bu halinin  AK Parti için siyaseten avantajlı olsa da, Türkiye için zararlı olduğuna dikkat çekti.

About Author