Yeni Troya

yenitroya

TURAN ; “MİLLETİN PARTİSİ AK PARTİ 15 YAŞINDA”

TURAN ; “MİLLETİN PARTİSİ AK PARTİ 15 YAŞINDA”

14082016_1_0001

 

 

AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan AK Parti’NİN 15. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulundu.

 

Turan açıklamasında şunları kaydetti.

 

“15 yıl önce Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarının başını çektiği Erdemliler Hareketi olarak yola çıkan AK Parti, bir siyasi partiyi aşan bir vizyon ortaya koydular.

 

Osmanlı-Cumhuriyet tarihi 5 esas kırılma döneminden geçti. Abdülhamid dönemi, Milli Mücadele, Demokrat Parti ve Özal iktidarından sonraki kırılma noktası AK Parti iktidarı dönemidir. Bu yönüyle AK Parti iktidarının önemi, bir hükümeti ve siyasi partiyi aşan boyuttadır. AK Parti zamanın ruhunu anlayan bir harekettir. AK Parti, bu medeniyet projesidir, bir dava hareketidir. AK Parti, kadim değerlerimizi çağın diline tercüme etmeyi başardı. AK Parti, Türkiye’yi merkez bir ülke haline getirdi.  Bunu yaparken mazlum coğrafyaların sesi oldu. AK Parti, bugün sadece Türkiye’nin değil bütün mazlum halkların umudu haline gelmiştir.

 

15 Temmuz’dan sonra Türkiye ve Tayyip Erdoğan lehine eylem yapılmasının nedeni budur. Türkiye, bugün sadece Edirne’den Çanakkale’ye olan coğrafyayla sınırlı değildir. Bunu aşan bir medeniyet coğrafyasına hitap etmektedir. Türkiye demek Filistin demektir, Somali demektir, Afrika’daki bir Müslümanın umudu demektir.

 

AK Parti, 1990’lı yılların çürümüş siyaset anlayışını tasfiye etti. Siyasetin kalitesini yükseltti. Adalet ve kalkınma tıpkı ismindeki gibi AK Parti’nin kurucu değerleri oldu. Aynı şekilde hürriyet ve demokrasi de en temel değerlerimiz oldu.

 

Biz, Terakkiperver’in, Serbest Fırka’nın, Hüseyin Avni’lerin, Ali Şükrü Bey’lerin, Demokrat Parti’nin, Menderes’in, Özal’ın ANAP’ının, Erbakan Hoca’nın içinde yer aldığı vesayetçi devlete karşı millet anlayışını temsil eden damarın temsilcileriyiz.

 

AK Parti, vesayetçi devlete karşı milleti; merkeze karşı çevreyi temsil etti. AK Parti’nin hükümet dönemi, bir mücadele tarihidir aynı zamanda. Muhtıralar verildi, parti kapatılmanın eşiğinden döndü. Sokak hareketleriyle AK Parti yıpratılmak istendi. Ama AK Parti hepsinin üzerine gitti. Özellikle son 3 yıl büyük bir saldırıyla karşı karşıya kaldık. Gezi kalkışmasıyla sokak hareketleri üzerinden hükümete saldırıldı.
Yetmedi, hemen ardından 17/25 Aralık’ta polis ve yargı cuntasıyla AK Parti iktidardan indirilmeye çalışıldı.

 

Düne kadar Türkiye’de birbiriyle kavga eden aktörler AK Parti karşıtlığında birleştiler. En son Cumhuriyet tarihinin en kanlı darbe girişimi yaşandı. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere hükümetimizin kararlı tutumu ve milletimizin feraseti sayesinde bu işgal ve darbe girişimi bastırıldı. İnsanlarımız bir ay boyunca meydanlarda demokrasi nöbetleri tuttular.

 

AK Parti, Türkiye’de bir demokrasi destanı yazdı. Tarih, 2001’de AK Parti’nin kuruluşuyla beraber Türkiye’nin kendi prangalarından nasıl kurtulduğunu yarın yazacaktır. Bütün bunların yanında AK Parti, tabandan tavana doğru inşa ettiği teşkilatçılık anlayışıyla Türkiye’de siyasetin en alt düzeyde bile yapılmasını sağladı.

 

Bugünlere gelmemizde katkısı olan teşkilatlarımıza, milletimize teşekkür borçluyuz. Onların emekleri başarılarla dolu 15 yıl geçirmemizi sağladı.”

 

About Author