Yeni Troya

yenitroya

TURAN’DAN O İSME TEPKİ

TURAN’DAN O İSME TEPKİ

 

TURAN: “DARBE KAFALILAR SANATÇI OLSA NE OLUR, OLMASA NE OLUR?”

Bu yıl düzenlenecek olan Çanakkale Bienali’ne Genel Sanat Yönetmeni tartışması damga vurdu.

 

Bienal’in Genel Sanat Yönetmenliğini Beral Madra’nın yapacak olması özellikle AK Parti camiasının tepkisine neden oldu. Madra, 15 Temmuz sonrasında sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla adeta darbeyi meşrulaştırmış ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkan’ı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında hakaretamiz ifadeler kullanmıştı. Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Bienal’e destek veren Çanakkale Belediyesi’ni sorumluluğa davet etti. Turan, “Şehrimizdeki Bienal’in Genel Sanat Yönetmenliği CHP’den çok HDP savunuculuğuyla bilinen, darbe destekçisi Beral Madra’ya yaptırılmak isteniyor. Bütün toplumu kucaklayan, herkes tarafından kabul görmüş onlarca onurlu sanatçı varken Beral Madra isminde ısrar edilmesinin anlamı nedir? Belediye’yi bu etkinliğe destek olmamaya davet ediyoruz. En azından Belediye, Beral Madra’nın isminin listeden çıkarılması şartını öne sürebilir. Darbe kafalılar sanatçı olsa ne olur, olmasa ne olur?” dedi.

 

Çanakkale Belediyesi’nin daha evvel HDP’li belediyelerle yaptığı protokolleri de eleştiren Turan, CHP il yönetiminin ve belediyenin CHP’nin klasik ulusalcı/milliyetçi çizgisinden oldukça uzak bir siyaset izlediğini söyledi.

 

Beral Madra yerine bütün toplumu kucaklayan bir ismin Bienal’in Genel Sanat Yönetmeni olması gerektiğini belirten Turan, “Her sene yoğun bir katılımla düzenlenen Çanakkale Bienali’ne farklı fikirde insanların katılması kadar doğal bir şey olamaz. Ancak aleni bir şekilde darbe savunuculuğu yapan bir ismin Genel Sanat Yönetmeni olması hem Çanakkale halkına hem de Bienal’e katılacak olan diğer sanatçılara hakarettir. Açıklanan Bienal programında Genel Sanat Yönetmeni olarak ismi geçen Beral Madra, 15 Temmuz darbe girişiminin olduğu günden itibaren sosyal medya hesaplarından darbeyi meşrulaştıran açıklamalarda bulunmuştur. Türkiye siyasi tarihinde bir ilk olan, iktidar ve muhalefet partilerinin ortak bir şekilde katıldığı tarihi Yenikapı mitingini bu isim, utanmazca Nazilerin 1937 Nürnberg mitingine benzetmiştir.” dedi.

 

Kendi liderlerine hakaret eden biri karşısında CHP’lilerin nasıl davranacağını merak ettiği söyleyen Turan, “Yenikapı mitingine kendi partisinin lideri de katılmış olan CHP’liler acaba bu işe ne demektedir? Bu rezalet karşısında sessizliğini koruyup, ifade özgürlüğü perdesi arkasına mı saklanacaklar yoksa kendi liderlerine de hakaret etmiş olan bu ismin Bienal’den çıkarılması noktasında tavır mı koyacaklar? Çanakkale halkı bu sorunun cevabını beklemektedir” ifadelerini kullandı.

 

About Author