Yeni Troya

yenitroya

Üniversiteli Öğrencilerden Çimentoya Yepyeni Bakış!

Üniversiteli Öğrencilerden Çimentoya Yepyeni Bakış!

 

03052016_2_0001

 

Betonik Fikirler Proje Yarışması’nın yedincisi sonuçlandı.

 

Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen Betonik Fikirler Proje Tasarım Yarışması rekor katılıma sahne oldu.

 

104 farklı üniversiteden 880 kişinin başvuruda bulunduğu yarışmanın birinciliğini bu yıl iki grup paylaştı. İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri ile Sabancı Üniversitesi öğrencileri birinci olurken, ikinciliği Selçuk Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi öğrencileri, üçüncülüğü ise Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri kazandı.

 

Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen Betonik Fikirler Proje Yarışması,104 üniversiteden 880 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Bu yıl kendi rekorunu kırarak gerçekleşen Betonik Fikirler’in ödül töreni, 2 Mayıs Pazartesi günü Sabancı Center’da yapıldı.

 

03052016_2_0002

 

Törene, Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet Hacıkamiloğlu, Sabancı Holding İK Grup Başkanı Neriman Ülsever, Akçansa Genel Müdürü Umut Zenar’ın yanı sıra Betonik Fikirler Proje Yarışması jüri üyeleri, Akçansa Y jenerasyonu çalışanları, iş ortakları ve finalist öğrenciler katıldı.

 

Birinci ve ikinci gruplar, HeidelbergCement Teknoloji Merkezi’ni ziyaret edecek

 

Yarışmaya sunulan projeler, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir,  Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi Direktörü Dr. T. Cüneyt Evirgen, Marka Danışmanı Temel Aksoy ve Marketing Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Günseli Özen Ocakoğlu ve Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet Hacıkamiloğlu tarafından değerlendirildi. Jüri değerlendirmesi sonucunda 7. Betonik Fikirler Yarışması’nın birinciliğini, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Be-Link Studio ile Sabancı Üniversitesi’nden Recement grupları paylaştı. İkinciliği Selçuk ve Akdeniz Üniversitesi’nden Kulübeton alırken, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Ekip Prestij yarışmayı üçüncü olarak tamamladı.

 

03052016_2_0003

 

Gençlerden çimento ve betonu yeniden yorumlayan projeler

 

Birincilik kürsüsünü paylaşan ReCement Projesi, kentsel dönüşüm hafriyatlarının reaktif çimento ve çimento katkı malzemelerine geri dönüşümünü sağlamayı amaçlıyor. Düşük sıcaklıklarda üretilen ReCement’in, enerji tüketimini önemli oranda azaltması öngörülüyor.

Be-Link Studio ekibi ise Antik Yunan’da kullanılan amforalardan esinlendiği projesiyle betona, akustik ve aydınlatma anlamında üst düzey bir nitelik kazandırıyor. Yapıların akustik problemini daha yapım aşamasında çözmeyi öngörüyor.

Şampiyon grupların üyelerine HeidelbergCement Almanya Teknik Ziyareti ve MacBook Air, ikinci grup üyelerine HeidelbergCement Almanya Teknik Ziyareti, üçüncü grup üyelerine ise Apple Watch hediye edildi.

 

03052016_2_0004

 

Hacıkamiloğlu: “Betonik Fikirler, önemli bir üniversite-sanayi iş birliği platformu”

 

Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet Hacıkamiloğlu, ödül töreninde yaptığı konuşmada Betonik Fikirler’in önemli bir üniversite-sanayi iş birliği platformu olduğuna dikkat çekerek, “Tüm dünyada ve ülkemizde ekonomik katma değerin artırılması ve refah düzeyinin yükseltilmesi için; kaynakların etkin kullanılması, üretkenliğin artması ve özgün ürünlerle rekabet yeteneğinin güçlendirilmesi gerekiyor. Bu alanda en önemli rol, temel araştırmadan uygulamaya geçişte, üniversite ve sanayi aktörlerine düşüyor. Ülkemizde Betonik Fikirler gibi önemli üniversite-sanayi iş birliği örneklerinin sayısı artıyor. Betonik Fikirler Proje Yarışması, gençlerin yaratıcılığını destekleyerek, onları inovasyona teşvik ederek, gelişimleri için destek vererek üzerine düşen görevi yerine getirmeye önümüzdeki yıllarda da devam edecektir” dedi.

 

 

03052016_2_0005

 

 

Ülsever: “Sektörü ve ülkeyi farklı noktaya taşıyacak olan gençler”

 

Sabancı Holding İK Grup Başkanı Neriman Ülsever de çimentonun 170 yıllık tarihine değinerek “Son 50 yıldır çimento ve betonda farkındalık yaratılmaya başlandı. Sektörde AR-GE, inovasyon, teknoloji kullanılarak şu an bambaşka bir noktaya gelindi. Bunu başaran da insan. Sektörü ve ülkeyi farklı noktaya taşıyacak olan gençlerimiz, cesaret ettikleri, tutkulu ve meraklı oldukları sürece başarılı olacaklar. ” şeklinde konuştu.

 

Zenar: “Betonik Fikirler’e ilgi çığ gibi artıyor”

 

Akçansa’nın genç yeteneklere büyük önem verdiğini belirten Akçansa Genel Müdürü Umut Zenar ise “Betonik Fikirler, gençlerin katılması için çok doğru bir platform… Çünkü gençlerin hayal güçlerini geliştiriyor. Yaratıcılıklarını körüklüyor. Hem gençlerin seslerini duyurmalarına aracı oluyor, hem de iş dünyasının aradığı genç ve yetenekli bireyleri karşımıza çıkarıyor. Bu yıl proje yarışmamıza gelen başvuru sayısının ikiye katlanarak 104 üniversiteden 880 kişi gibi bir rakama ulaşması da ne kadar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” diye konuştu.

 

Akçansa, Betonik Fikirler Proje Yarışması jüri üyelerinin her biri adına 1 çocuğun 1 yıllık eğitim masrafını karşılayarak TOÇEV’e destekte bulundu. Akçansa Genel Müdürü Umut Zenar, günün anısına jüri üyelerine TOÇEV sertifikalarını hediye etti.

 

Akçansa Hakkında

 

Temelleri 1967 ve 1974 yıllarında Akçimento ve Çanakkale Çimento ile atılan ve 1996 yılında bu iki şirketin birleşmesi sonucunda Türkiye’nin en büyük çimento üreticisi konumuna gelen Akçansa, bir Sabancı Holding ve HeidelbergCement ortak kuruluşudur.

Çimento ve hazır beton üretiminde Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde faaliyet gösteren Akçansa, iştiraki olan Betonsa şirketi ile 1998 yılında birleşmesi sonucunda, Marmara ve Ege bölgelerine yayılmış 40’a yakın hazır beton tesisinde “Betonsa” markasıyla hizmet vermektedir. Diğer bir iştiraki olan Agregasa Agrega San.veTic.A.Ş. ile 2002 yılında birleşmiş ve agrega üretim faaliyetini “Agregasa” markası altında sürdürmektedir.

Akçansa; hem yurt içindeki müşterilerin hem de yurtdışındaki müşterilerin taleplerini karşılamak ve farklılıkların zor algılandığı bu sektörde fiyat unsurunun da ötesinde rekabet edebilmek amacıyla “üretim ve hizmette en kaliteli” olmayı hedeflemiştir.

Akçansa’nın vizyonu, tüm paydaşları tarafından güvenilen ve en çok tercih edilen iş modeline sahip şirket olarak, yapı malzemeleri sektöründe tüm sınırların ötesinde sürdürülebilir büyümektir.

Akçansa’nın misyonu, toplumsal, çevresel, yasal ve etik değerlere bağlı kültürü ile tüm sosyal paydaşları için değer yaratarak, toplumun yaşam kalitesini yükselten lider yapı malzemeleri şirketi olmaktır. 

 

About Author