Yeni Troya

yenitroya

ÇANAKKALE SAVAŞLARI ARAŞTIRMA MERKEZİ TÖRENLE AÇILDI

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından restorasyonu ve teşhir-tanzimi tamamlanan Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımı ile açıldı.

Gerçekleşen açılışa, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Genel Meclisi Başkanı Nejat Önder, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, MHP İl Başkanı Ali Tuğrul Yıldırım da katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir konuşmasında şunları söyledi ; “Bugün açılışı gerçekleştirilen Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi; milli birlik ve beraberliğimizin harcı olan Çanakkale Muharebeleri başta olmak üzere, savaşların tarihsel arka planını ve toplumlar üzerindeki etkilerine yönelik belgeleri toplamayı, saklamayı ve günümüz izleyicilerine mümkün olan en güçlü şekilde sunmayı hedeflemekte.

Bu planlamanın gereği olarak merkez, zengin ulusal ve uluslararası kaynaklardan oluşan bir dijital veritabanı oluşturmak için ilgili arşivlerden ve özel koleksiyonerlerden, bu veritabanını geliştirecek her türlü belge ve dokümanı bünyesinde toplamaya başladı. Çanakkale Muharebeleri üzerine çalışan araştırmacılar elektronik ortamda da arşivden faydalanabilecekler. Araştırma merkezimizde ABD, Danimarka,İsveç, Belçika, İsviçre,Hollanda gibi Çanakkale Savaşı’na katılmamış ülkelerde yayınlanan kitaplardan, savaşın tarafı olmuş Newfoundland (Kanada), Malta, Hindistan,Cezayir gibi ülkelerden 1915 tarihinden itibaren 16 farklıdilde yayınlanmış 4541 kitap, 1000 aşkın süreli yayın bulunmaktadır.

Osmanlıca eser, belge, harita, fotoğraf,fotoğraf albümü, kartpostal,foto-kartpostal, kartvizit vepul gibi yazılı/basılı kaynaklarla birlikte Çanakkale Savaşı’na katılan askerlerin hayatta iken yayınladıkları ithaflı hatırat kitaplar, orijinal yazılı ve imzalı fotoğraflar en nadide parçalarını teşkil etmektedir. Araştırma Merkezimiz, Çanakkale Muharebeleri esnasında başta Mustafa Kemal Atatürk tarafından yazılan ve imzalanan emirler, muharebelerin seyrini değiştiren subaylardan 27. Alay Komutanı Mehmet Şefik Aker ile Halis Ataksor’un imzalı raporları ve savaşa dair günlükleri, muharebelere bizzat katılan Türk asker ve subaylarının yazdığı mektuplar, hatıratlar, muharebe alanına dair çizimler ve krokiler, muharebe alanından alınmış fotoğraflar ve albümler, kartpostallar, belgeler, kartvizitler, savaşa katılan askerlerin ve subayların fotoğrafları ile coğrafi bilgi sistemi üzerinde koordinatlandırılmış 353 harita da dahil olmak üzere tarihsel değeri olan 4,634 adet arşiv materyali arşiv ve kütüphane otomasyon sistemi üzerinden kullanıcıların hizmetine açıldı” dedi.

Ardından AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan bir konuşma yaptı. Turan konuşmasında ;

” Çanakkale’miz çok özel. Çanakkale’miz Anadolu’muzun birçok ilinden kendine has değerleri ile ayrılan bambaşka bir kent. Çanakkale’mizin her türlü alanda iddiası var. Bu bizim için çok büyük bir sorumluluk. Ancak, özellikle köprü sonrası, altyapıların büyük oranda çözülmesi sonrası, bölgemizin bir kültür kenti olabilmesi için yoğun mesai harcıyoruz.

Bugün kültür kenti olmanın en kıymetli adımını atıyoruz. İstiyorum ki tüm yerel dinamikler, STK’lar, partiler, belediyeler bu konuya omuz versinler. Troya Müzesi için ulaşımda sıkıntı yaşayanlar olabilir. Belediyelerimiz araç kaldırsınlar. Partilerimiz götürsünler. Bakanlığımız işini fazlasıyla yaptı. Bundan sonra emanet Çanakkale’de. Mesele, Çanakkale’mizin emanetine omuz vermek istiyoruz. Kültür kenti olacaksak, bu fırsatı tüm kurumların değerlendirmesi lazım” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise konuşmasında şunları söyledi ;

“Kurtuluş savaşımızın dönüm noktalarından birini oluşturan Çanakkale ülkesini 7 düvele karşı savunurken, Mehmetçik’in şanlı destan yazdığı Çanakkale, tüm dünyanın “Çanakkale Geçilmez” sözleriyle hafızasına kazındığı Çanakkale. Böylesine kahraman bir milletin evladı olmaktan gurur duyduğumu belirterek sözlerime başlamak istiyorum.

Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi’nin açılışında, sizlerle birlikte bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Bizler necip milletimizin varoluş destanının yazıldığı Çanakkale kara ve deniz savaşlarının en ince ayrıntısına kadar incelenmesi, araştırılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için bir merkez kurulması gerektiğine karar verdik. Hemen harekete geçtik. Yaptığımız istişareler neticesinde, Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’mız 1800’lü yıllarda yapılan önce konak, sonrasında ise sıhhiye binası olarak kullanılan binanın, bu şekilde değerlendirebileceği görüşünü bize bildirdi. Bunun üzerine bu tarihi binanın vakit kaybetmeden restorasyon başladık. Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığımız restorasyon çalışmalarını titizlikle yürüttü.

Binanın restorasyonunun tamamlanmasının ardından, Çanakkale kara ve deniz savaşları ile ilgili bilgi, belge ve dökümanlar temin edilerek, merkeze nakledildi. Buranın çok kapsamlı bir araştırma merkezi haline gelmesi için her türlü adımı attık. Araştırma Merkezinde ayrıca Osmanlı Türkçesi, Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerindeki 5 binin üzerindeki kaynak ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü arşivinde Çanakkale’ye ilişkin arşiv belgeleri toplandı.Ayrıca bugüne kadar çok az kişinin elinde olan arşivlerde bu araştırma merkezine kazandırıldı. Tüm bu hazırlıklarımızın neticesinde araştırmacıların rahatlıkla çalışabileceği, çalışmalarını sürdürebileceği bir ortam sağlandı. Yapılan iş çok içimize sindi” ifadelerini kullandı.

 

About Author