Yeni Troya

yenitroya

Ayvacık Sahillerinde Sığınmacılardan Arda Kalan Çöpler Temizleniyor

Ayvacık Sahillerinde Sığınmacılardan Arda Kalan Çöpler

Temizleniyor

 

 

06042016_2_0000

 

 

Ayvacık ilçesinde iki yıldan bu yana Yunanistan’ın Midilli Adası’na gitmek için umut yolculuğuna çıkan yabancı uyruklulardan kalan çöp yığınları belediye ekiplerince temizleniyor.

 

86 kilometrelik sahil şeridiyle Çanakkale’nin önemli turizm ilçelerinden biri olan ve bünyesinde Assos, Küçükkuyu ve Apollon Smintheion gibi turizm merkezlerini barındıran Ayvacık sahillerinde yabancı uyruklulardan kalan çöp yığınları Ayvacık Belediyesi’ne ait özel ekibin çalışmasıyla temizlenmeye başlandı.

 

AB ve Türkiye’nin yabancı uyrukluların Geri Kabul Antlaşması çerçevesinde Yunanistan’ın Midilli Adası’na yasa dışı geçişler de durma noktasına geldi. Jandarma ve Sahil Güvenlik ekiplerinin de aldığı yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle Ayvacık sahillerinde artık yabancı uyruklulara rastlanmıyor.

 

Ayvacık Kaymakamlığı ve Ayvacık Belediyesi işbirliği ile hazırlanan çöp toplama ekibi Ayvacık sahillerinde yabancı uyruklulardan arda kalan mutfak malzemesi, giyecek, şişme bot malzemesi, çeşitli aksesuarlar, poşetler ve can yelekleri gibi malzemeleri toplayarak çöp poşetlerine koyuluyor. Çöp poşetleri daha sonra arazinin durumuna göre çöp kamyonu, traktör ya da çöp toplama ekibi yardımıyla çöp depolama alanına götürülüyor.

 

06042016_2_0002

 

 

Yabancı uyruklulardan arda kalan çöp yığınlarının toplanma faaliyeti hakkında bilgi veren Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, “Bu bölge yabancı uyrukluların en önemli geçiş noktalarından biriydi. Şu an alınan önlemler ve geri kabul anlaşması nedeniyle yasa dışı geçişler kesilmiş durumda. Ama bıraktıkları çöpler o kadar çok ki her çalı dibinde, her zeytin ağacının gibinde ve sahil kenarında bu çöplere rastlamak mümkün. Haziran ayıyla beraber turizm sezonu açılacak ve bu yüzden bu çöpleri toplamaya başladık. Burada 50 kilometre kadar bir mesafemiz var. Bu toplama faaliyeti en az 1 ay kadar sürecektir. Haziran ayına kadar bu faaliyeti bitirmeyi planlıyoruz” dedi.

 

Şahin, 2015 yılında yabancı uyrukluların bu bölgeyi çok sık kullandığını ifade ederek, “Burada uzun yıllar kısmı geçişler vardı. 2015 yılında ise bilhassa Suriye ve Afganistan uyrukluların yoğun olarak bu bölgeye gelmesi burada sıkıntı yaratmıştı. Bugün itibariyle alınan önemler çerçevesinde ve geri kabul antlaşması nedeniyle yasa dışı geçişlere çok sık rastlamıyoruz” dedi. 

 

06042016_2_0003

About Author