Yeni Troya

yenitroya

ÇANAKKALE’DE BİR İLK

ÇANAKKALE’DE BİR İLK

 

Çanakkale Devlet Hastanesinde ilk kez aynı seansta Bioprotez Mitral Kapak Replasmanı ve 2 Koroner Damara By-Pass Operasyonu yapıldı.

 

Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Çanakkale Devlet Hastanesinde Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğinde ilk kez aynı seansta Bioprotez Mitral Kapak Replasmanı (değişimi) ve 2 koroner damara By-Pass operasyonu başarıyla gerçekleştirildi.

29 Ağustos 2016 tarihinde Op.Dr. Baran Şimşek  ve Op. Dr. Buğra Destan ‘dan oluşan ekip tarafından 80 yaşındaki erkek hastaya  ‘’Sığır Perikard Dokusundan ‘’  elde edilen Bioprotez ile Mitral Kapak Replasmanı  ve aynı seansta 2 koroner damara By-Pass operasyonu başarıyla gerçekleştirildi.

İleri evre romatizmal mitral kapak yetmezliği ve koroner arter hastalığı mevcut olan hastada yapılan ekokardiyografi sonucunda ileri evre mitral kapak yetmezliği tespit edildi. Takiben yapılan koroner angiografi’de 2 koroner damarda hastalık tespit edilmesi üzerine hastaya eş seanslı Mitral Kapak Replasmanı (MVR) ve Koroner By-Pass operasyonu planlandı.

Op.Dr. Baran Şimşek, Op.Dr. Buğra Destan ve Anesteziyoloji Kliniğinden Uzm. Dr. Figen Atak’tan oluşan ekip tarafından operasyon başarıyla gerçekleştirildi. 2 günlük yoğun bakım sürecinin ardından servise alınan hasta, operasyonun 7. Günün de taburcu edildi.

About Author