Yeni Troya

yenitroya

“CUMHURİYETE DOĞRU” TİYATRO OYUNU 23 ŞUBAT’TA ÇANAKKALE’DE İZLEYİCİ İLE BULUŞUYOR

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Cumhuriyetin 100. Yılı projeleri kapsamında Vakıfbank ana sponsorluğunda “Cumhuriyete Doğru” adlı tiyatro oyunu hazırlandı. Çanakkale’de 23 Şubat 2024 Cuma günü ÇOMÜ İÇDAŞ Kara Yusuf Kongre Merkezi’nde saat 20.00’de “Cumhuriyete Doğru” adlı tiyatro oyunu sergilenecek.

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı, Cumhuriyetin 100. Yılı projeleri kapsamında Vakıfbank ana sponsorluğunda “Cumhuriyete Doğru” adlı tiyatro oyununu hazırladı.25 Kasım Cumartesi günü, Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in katılımlarıyla Ankara MEB Şura Sahnesi’nde perdelerini açan oyun, Millî Mücadele’nin sembolü olarak belirlenen güzergahtaki ilk Türkiye turnesini 28 Kasım – 26 Aralık tarihleri arasında sırasıyla Samsun, Ordu, Trabzon, Erzurum, Sivas, Tokat, İzmir, İstanbul ve Ankara’da izleyiciyle buluşan tiyatro gösteriminde, vatandaşların büyük ilgisi ve beğenisi gözlendi.

Büyük beğeni toplayan tiyatro oyunu T.C. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Vakıfbank ana sponsorluğunda tekrar Türkiye turnesine başladı. Millî Mücadelemizi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundaki kahramanlık hikâyesini anlatan bu özel tiyatro eseri, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Vakıfbank sponsorluğunda 110 kişilik dev bir sanatçı kadrosuyla öğretmenler ve vatandaşlarla buluşturuluyor.

İlk 13 gösterimde ücretsiz olarak sergilenen tiyatro oyunu, vatandaşlardan gelen yoğun talep doğrultusunda sembolik bir ücretle belirli bir kontenjan ayrılarak Biletix ve Bubilet platformları üzerinden tüm halkımıza yönelik bilet satışına açıldı.

Millî Mücadele kahramanları ve birlik ruhunun sahnelendiği tiyatro oyununun ilk turnesindeki tüm illerimizde, izleyenler birçok sahnede duygulanarak göz yaşlarını tutamadı. Oyunda Hamdullah Suphi Bey’in Büyük Millet Meclisi’nde İstiklâl Marşı’nın kabulünü yeniden canlandırdığı sahnede, tüm salonlarda İstiklâl Marşı’mızın on kıtası tüm izleyenler tarafından ayakta okundu. Yine bir diğer sahnede, öğretmenin öğrencisine savaşları anlattığı diyalogda dile getirdiği “savaşta en çok çocuklar zarar görür, tıpkı bugün Gazze’deki masum çocukların içinde olduğu durum gibi” ifadesi de izleyicilerden büyük alkış topladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Türk Milleti’ni arkalarına alıp Millî Mücadele’yi başlatarak, sonucunda Türkiye Cumhuriyeti’ni nasıl kurduklarını gözler önüne seren bu tiyatro eseri Bora Severcan tarafından yazıldı ve yönetildi. Koreografide Özgür Adam İnanç ve Serhat Güdül’ün imzaları bulunan tiyatro oyununun orijinal müzikleri ise Selim Atakan tarafından bestelendi. Oyunun orijinal müzikleri olarak Mehmet Akif Ersoy’un Birlik şiiri ve sözleri İbrahim Sarıtaş’a ait olan Cumhuriyet Marşı,özgün bestelerle yine Selim Atakan tarafından bu proje için özel olarak hazırlandı. Proje yapımcılığını Volkan Severcan üstlenirken, proje danışmanlığını ise Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş yaptı. Oyunun yazımı aşamasında tarihsel gerçekliklerin doğru yansıtılması için Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan 15 kişilik bir arşiv araştırması ekibi çalıştı.

110 kişilik dev sanatçı kadrosunda başrolleri Serdar Yeğin, Gülen Karaman, Erhan Yazıcıoğlu, Ahmet Yenilmez, Zuhal Yalçın, Levent Özdilek, Şebnem Özinal, Ziya Kürküt, Sefa Zengin, Yiğit Yapıcı ve Volkan Severcan paylaşıyor.

OYUNUN KONUSU

Oyun bir öğretmenin şehitliği ziyaret ederek 10 yaşındaki öğrencisi Ali’ye, Cumhuriyetimizinnasıl ilan edildiğini anlatması ile başlıyor. Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının Ankara’da Büyük Millet Meclisi’ni kurması ile devam eden süreçte, Millî Mücadele kahramanlarının ve Türk Halkı’nın tek yumruk oluşu ve kanlarının son damlasına kadar savaşarak milli mücadeleyi nasıl kazandığı konu ediliyor. Tiyatro oyunu, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni ilan edişi ile tamamlanıyor.

OYUNUN KÜNYESİ

Yazan & Yöneten                                : Bora Severcan

Danışman                                             : Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş

Müzik                                                     : Selim Atakan

Koreografi                                             : Özgür Adam İnanç & Serhat Güdül

Dekor & Kostüm Tasarımı                  : Özlem Topuz

Işık Tasarımı                                          : Yakup Çartık

OYUNCU KADROSU

MUSTAFA KEMAL PAŞA             :SERDAR YEĞİN

ÖĞRETMEN                                    :GÜLEN KARAMAN

FEVZİ PAŞA                                    : ERHAN YAZICIOĞLU

RAUF BEY                                       : VOLKAN SEVERCAN

HAMDULLAH SUPHİ BEY         : AHMET YENİLMEZ

LORD CURSON                              : LEVENT ÖZDİLEK

ALİ                                                     : ÖMER FARUK ÇALIŞKAN

ZÜBEYDE HANIM                          : ZUHAL YALÇIN

BÖREKÇİZADE RIFAT EFENDİ : SEFA ZENGİN

İSMET PAŞA                                   : YİĞİT YAPICI

REFET BELE                                  : ZİYA KÜRKÜT

ŞERİF BEY                                      : İBRAHİM RACİ ÖKSÜZ

DAMAT FERİT PAŞA                     : ÖZDEMİR ÇİFTÇİOĞLU

FRANSIZ DİPLOMAT                    : EMİN AND

KAZIM PAŞA                                   : UMUT TEMİZAŞ

HALİDE EDİP                                  : ÖZGE İNCE

MAKBULE                                        : GÜLÇİN GÜLREK

MEHMET AKİF                                : FERDİ ALVER

KADIN                                               : ÖZGE İNCE

YAĞVER                                          : ÜMİT İLBAN

KARA FATMA                                 : ŞEBNEM ÖZİNAL

ALİ ÇAVUŞ                                      : ÜMİT İLBAN

GAZETECİ 1                                    : ONUR TAMER

GAZETECİ 2                                    : DENİZ BİCE

GAZETECİ 3                                    : NEJAT YILDIZ

About Author