Yeni Troya

yenitroya

Emeklilerin Maaşlarından Suriyelilere Kesinti Yapılıyor mu?

Emeklilerin Maaşlarından Suriyelilere Kesinti Yapılıyor mu?

 

 

29022016_7_0002

 

Tümsek : “Emeklinin rızası olmadan nafaka borçları dışında aylığından kesinti yapılamaz.”

 

Çanakkale SGK İl Müdürü Basri Tümsek, emekli aylıklarından kesinti yapılarak Suriyeli mültecilere kaynak ayrıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

 

Çanakkale Sosyal Güvenlik İl Müdürü Basri Tümsek; basına basına yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“ Bazı basın yayın organlarında, emeklilerimizin maaşlarından kesintiler yapılarak, Suriye’li mültecilere kaynak aktarıldığı ve hükümete yakın emekli derneklerine emeklilerimizin bilgileri dışında üye kaydı yapılarak kesintiler yapıldığı şeklinde asılsız ve mesnetsiz yalan haberlere yer verilmiştir.

 

Emeklilerimizin habersiz ve bilgisiz maaş kesintileri ile tedirgin edildiğinin vurgulandığı haberler kesinlikle gerçeği yansıtmayan, bilakis emeklilerimizi tedirgin etme maksadı güdülen, art niyetli çalışmalardır.

 

Kurumumuzdan gelir, aylık ve ödenek alanların aylıkları, takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez.

 

Emeklinin rızası olmadan nafaka borçları dışında aylığından kesinti yapılamaz. Aylıklardan sadece; ilaç ve muayene katılım payları ve varsa, Kuruma olan prim borçları rızasız kesilmektedir. Bunun dışında, emekli veya hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödeneklerinden kesinti yapılması söz konusu olamaz. Temsil ile yetkili Emekli Derneklerine kesinti yapılabilmesi için de emeklilerimizin izni şarttır.

 

Emeklilerimizden kanunsuz kesintiler yapılması mümkün olmamakla birlikte, Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kaldırılarak emeklilerimize yapılan destekler sürdürülmüştür.

 

İl Müdürü Tümsek; ayrıca, gelir, aylık ve ödenek alan sigortalı ve emeklilerimiz aylıklarıyla ilgili kesintilere ait bilgiye Kurum Web sayfasından (http://www.sgk.gov.tr) ve e-devlet (https://www.turkiye.gov.tr) üzerinden ulaşılabilecekleri gibi İl Müdürlüğümüz ve bağılı bulunan Merkez Müdürlüklerimizden de bilgi alabileceklerini ifade etti.

About Author