Yeni Troya

yenitroya

EZİNE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNCE YENİ EHLİYETLER VERİLMEYE DEVAM EDİLİYOR

EZİNE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNCE YENİ EHLİYETLER VERİLMEYE DEVAM EDİLİYOR

 

22062016_4_0000

 

Ezine’de İlçe Emniyet Müdürlüğünce eski tip sürücü belgelerinin yenileriyle değiştirilme işlemi devam ediyor.

Yeni düzenlemeyle birlikte uluslararası standartlara sahip olarak tasarlanan sürücü ehliyetlerinin değiştirme işlemi Ezine İlçe Emniyet Müdürlüğünce devam ediyor. Konu hakkında İlçe Emniyet Müdürü Kuvvet Yaşar yaptığı açıklamada,, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016’dan itibaren değiştirilmeye başlandığına dikkat çekerek, bu kapsamda mevcut sürücü belgelerinin 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirileceğini belirtti.

Yeni tip sürücü belgelerinin uluslararası standartlara sahip olduğu için dünyada 84 ülkede geçerliliğe sahip olduğunu belirten Yaşar, “Avrupa Birliği Standartlarına uygun ID1 formatında ve Polikarbonat malzemeden üretilerek, trafik tescil kuruluşlarınca müracaatın alınmasının ardından vatandaşlarda bulunan eski tip sürücü belgeleri alınarak kendilerine 15 gün süre ile araç kullanmalarına imkan sağlayan geçici sertifika verilerek asıl sürücü belgeleri posta yoluyla adreslerine gönderilecektir.

Vatandaşlarımız ehliyetlerini yenilemek veya yeni ehliyet çıkarmak için belirtilen evrakları tamamladığı takdirde kısa sürede İlçe emniyet Müdürlüğümüzce işlemleri tamamlanacaktır. Vatandaşlarımız yeni ehliyetlerini almak için internetten Surucurandevu.egm.gov.tr adresinden randevu alması gerekmektedir” dedi.

İSTENEN BELGELER

 

Yeni sürücü belgeleri için şu belge ve işlemler istenmektedir.

 

1- Sürücü olur Sağlık Raporu ( Aile Hekiminden Alınan 01.01.2016 tarihinden itibaren geçerli olan Sağlık Raporu),

2- biyometrik fotoğraf (5×6 cm. Ebadında),

3- Nüfus Cüzdanı Aslı veya Fotokopisi,

4- parmak izi,

5- sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile hizmet bedeli olan 13.00 TL.+ 2.00 TL.= 15.00 TL. nın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren ödendi belgesi.

 

Yeni tip ehliyetler tek basım merkezinde basılıp sürücülerin adresine postayla gönderilecek. Yeni tip sürüsü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak. Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. İlk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler.

 

 

22062016_4_0001                22062016_4_0002

 

 

About Author