Yeni Troya

yenitroya

GİDER’DEN ROMANYA’YA FETÖ MESAJI ; “FETÖ’YLE MÜCADELEDE, ROMANYA’DAN DESTEK BEKLEMEK HAKKIMIZDIR”

Türkiye-Romanya Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, TBMM’deki makamında Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Stefan Alexandru Tinca’yı ağırladı. Romanya’nın FETÖ’yle mücadele konusunda yapıcı olmamasını eleştiren Gider, demokrasi vurgusunda bulundu.

 

Her iki ülkenin tarihsel ve kültürel açıdan güçlü bağları olduğunu belirten Ayhan Gider, şu ifadeleri kullandı;

“Aramızdaki dostluğu geliştirmek ve iki ülke arasındaki ilişkileri ilerletmek gayretindeyim. Romanya, Türkiye’nin NATO’da bulunan önemli bir müttefikidir. Daha önce Osmanlı Devleti’nin bir parçasıydı ve Romanya’yı tanıyan ikinci ülke de bizleriz. Türkiye ve Romanya, demokratik seçimlerle yönetilen iki ülke. Bizler yeni bir seçim geçirdik ve bu yıl da Romanya’nın seçim yılı. Seçimlerin ardından bizler de Romanya’nın dostluk grubuna iade-i ziyarette bulunmak isteriz. Birçok Türk şirketinin Romanya’da yatırımları var ve buna karşılık birçok Romen şirketinin de Türkiye’de yatırımları mevcut. Balkan ülkeleri olarak bu sıcak temaslardan çok mutluyuz. Hem bir Çanakkaleli olarak hem de Deliorman bölgesinden göçmüş bir dedenin torunu olarak Romanya Dostluk Grubuna başkanlık etmekten ayrıca mutluyum. Bunları şu sebeple söylüyorum; Türkiye ve Romanya dost müttefik ve bunun ötesinde kardeş ülkeler.”

ROMANYA’YA FETÖ İLE MÜCADELEYE DESTEK ÇAĞRISI

Demokrasinin önemine değinerek demokrasiye kasteden örgütlerin bulunduğunu hatırlatan Gider, 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişiminin faili FETÖ’yle mücadele konusunda Romanya’nın adım atmasını beklediklerini belirtti. Romanya’ya FETÖ ile mücadelede destek ve işbirliği çağrısı yapan Gider, “Gerek devlet yapısı gerek ticaret ve gerekse siyaset olarak birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var. Bu anlamda etkileşim çok önemli. Her ne kadar seçimler yapılsa da demokrasiye kasteden kuvvetler olabiliyor. Biz çok yakın bir tarihte bunu yaşadık. 40 yılı aşkın bir süre devlette örgütlenmiş bir çetenin, 2016’da darbe girişimine maruz kaldık. Bu çok tehlikeli bir örgüt ve biz çok sert bir şekilde mücadelemize devam edeceğiz. Tüm dostlarımızdan olduğu gibi Romanya’dan da bu konuda destek beklemenin, hakkımız olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

About Author