Yeni Troya

yenitroya

Blue colour background background, wallpaper

HER YÖNÜYLE “ÇANAKKALE VE TURİZM” KITABI OKUYUCU İLE BULUŞTU

Editörlüklerini Prof. Dr. Mustafa Boz, Prof. Dr. Şule Aydın ve Doç. Dr. Duygu Eren’in yaptığı, Cumhuriyetin 100 yılında hazırlanan ve Çanakkale Turizmini farklı yönleriyle ele alan “ÇANAKKALE VE TURİZM” kitabı yayınlanarak okuyucusu ile buluştu.

Detay Yayıncılık tarafından basılan “ÇANAKKALE VE TÜRİZM” kitabı, Çanakkale turizminin yapısını, günümüzdeki durumunu, potansiyelini, karşı karşıya kaldığı sorunları, sunduğu fırsatları incelemek isteyen merkezi ve yerel yöneticiler, turizm profesyonelleri, yatırımcılar, Çanakkale sevdalıları ve bilim insanlarının yanısıra öğrenciler ve ilgi duyanlar için önemli bir kaynak niteliğinde. 

Cumhuriyetin 100. yılında hazırlanan bu kitapta, Çanakkale Turizmi farklı yönleriyle ele alınmakta. Bölümler, konularında uzman akademisyenler ve turizm profesyonelleri tarafından yazıldı.

Kitap, Çanakkale turizminin yapısını, günümüzdeki durumunu, potansiyelini, karşı karşıya kaldığı sorunları, sunduğu fırsatları incelemek isteyen merkezi ve yerel yöneticiler, turizm profesyonelleri, yatırımcılar, Çanakkale sevdalıları ve bilim insanlarının yanısıra öğrenciler ve ilgi duyanlar için önemli bir kaynak niteliğinde. 

ÇOMÜ Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Boz kitabın önsözünde “Çanakkale ve Turizm” konusunda bir çok önemli konuya değinirken, Çanakkale’nin, turizm endüstrisinin en önemli çekiciliklerini oluşturan tarihi, kültürel ve doğal zenginlikler açısından önemli rekabet avantajlarına sahip olduğuna dikkat çekiyor.

 Prof. Dr. Boz Çanakkale ve Turizm başlıklı önsözde bakın nelere dikkat çekiyor ve nelere vurgu yapıyor.

“ÇANAKKALE ve TURİZM”

Asya ile Avrupa, Akdeniz ile Karadeniz’i birbirine bağlayan, dünyanın en stratejik konumuna sahip kentlerinden birisi olan Çanakkale, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Beşbin yıllık tarihi ile UNESCO Dünya Kültür Mirası statüsündeki Troya, ilk kuruluş M.Ö. ikibinli yıllara kadar uzanan ve dörtbin yıllık tarihi boyunca pek çok uygarlığa tanıklık eden Assos, antik çağlarda Tenedos olarak anılan Bozcaada ile kültürel ve doğal çekicilikleri ile Türkiye’nin en büyük adası yavaş şehir Gökçeada, kazı çalışmaları devam eden Aleksandria Troas, Apollon Smintheon, Maydos ve Parion antik kentlerinden başka, antik çağda Troas Bölgesi olarak adlandırılan Kaz Dağları ve yöresinde, bugün henüz envanteri çıkartılmamış, koruma altına alınmamış, yüzey araştırmaları tamamlanmamış yüzlerce antik alan, antik kent ve tümülüs, 1915 yılında, dünyanın tarihini değiştiren, tarihin en önemli deniz ve kara savaşlarına sahne olan Gelibolu Savaşları Tarihi Alanı, Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı, Mitolojide “Bin Pınarlı İda” olarak adlandırılan ve Mitolojiye göre tarihteki ilk güzellik yarışmasının düzenlendiği Kaz dağları, Ege ve Marmara denizlerini bir araya getiren 671 kilometrelik deniz kıyısı, Kestanbol, Kilciler, Kırkgeçit, Tuzla, Çan gibi birçok şifalı su kaynağı, herbiri ayrı bir kültürel zenginliğe sahip farklı etnik gruplardan yerel halkı, Akdeniz ile Marmara iklim kuşağını oluşturan hemen hemen her ürünün yetişebildiği zengin ve  bereketli toprakları ile uygun iklimi sayesinde Çanakkale, turizm endüstrisinin en önemli çekiciliklerini oluşturan tarihi, kültürel ve doğal zenginlikler açısından önemli rekabet avantajlarına sahiptir.

About Author