Yeni Troya

yenitroya

HOBİ OLARAK BAŞLADIĞI İŞ TKDK İLE YATIRIMA DÖNÜŞTÜ

HOBİ OLARAK BAŞLADIĞI İŞ TKDK İLE YATIRIMA DÖNÜŞTÜ

 

110032016_3_0001

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çanakkale İl Koordinatörlüğü’ne 2015 yılında meyve işleme ve soğuk hava deposu projesi sunarak desteklerden yararlanmaya hak kazanan Çanakkale 17 Meyvecilik A.Ş. ‘nin yatırımı tamamlandı.

 

Çanakkale Devlet Hastanesi’nde doktor olarak çalışırken hobi olarak meyve yetiştiriciliğine başlayan Mevlüt Mete Haznedaroğlu, bu hobisini zamanla profesyonel bir uğraş haline dönüştürdü. Kendi ürettiği meyveleri soğuk zincirle pazarla ulaştırmak isteyen Haznedaroğlu, TKDK’ya proje sunarak hibe desteği aldı. Soğuk hava deposu kuran Haznedaroğlu, bu sayede ürünleri Avrupa pazarına satmayı hedefliyor. Ürettiği ürünlerin soğuk zincirde hijyen koşullarına uygun bir şekilde pazara ulaştırılmasını hedeflediklerini söyleyen Haznedaroğlu, “Bu kapsamda TKDK’ya 6000 metreküp kapasiteli soğuk hava deposu inşaatı ve makine ekipmanlarının alınmasıyla ilgili proje sunduk. Projemizin toplam yatırım tutarı 2 milyon 105 bin      liradır. Biz, projemiz onaylandıktan sonra yatırımımızı tamamlayarak TKDK’dan toplam 1 milyon 24 bin TL hibe desteği aldık. Yaptığımız bu yatırımla yöremizin ürünlerini daha uzun süreler taze olarak muhafaza etmeyi ve satmayı düşünüyoruz. Avrupa standartlarında pazara ürün sunmak için markalaşmak isteyen üreticilerin bir araya gelerek güçlerini birleştirmelerini ve TKDK’dan destek almalarını tavsiye ederim. İlimizin ekonomisinin, tarımının gelişmesi için örnek projelere ihtiyacı var. Örnek projeleri hayata geçirmek içinse TKDK gibi önemli bir kurum var. Bizim gibi düşünen yatırımcılar AB standartlarındaki yatırımlarıyla yöremizde meyveciliğin gelişmesine katkıda bulunabilir” dedi.

 

“TKDK’yı karşımızda değil, hep yanımızda hissettik.”

 

Proje öncesi, proje aşaması ve yapım döneminde TKDK’nın çok olumlu katkılarını gördüklerini belirten Haznedaroğlu, projenin şekillenmesinde TKDK’nın tecrübelerinden çok istifade ettiklerini ifade ediyor ve ekliyor: “Ben ve ortaklarım TKDK’yı karşımızda değil, yanımızda ortağımız olarak hissettik. Biz AB standartlarında tam teşekküllü örnek bir işletme olmayı hedefledik. Bizim gibi yatırım yapmayı düşünen tüm girişimcilerin, geniş bir yelpazede destek veren TKDK’dan istifade etmesini önemle tavsiye ediyoruz.”

 

110032016_3_0002

About Author