Yeni Troya

yenitroya

Parion Antik Kenti Turizme Kazandırılıyor

Parion Antik Kenti Turizme Kazandırılıyor

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Türkiye’nin en önemli tarihi kazı alanlarından olan Parion Antik Kenti turizme kazandırılıyor.

 

İlk kazmanın vurulmasının üzerinden geçen 11 yılın ardından Parion Antik Kenti, hızla yürütülen kazılarla gün yüzüne çıkmaya başladı. 2800 yıllık bir geçmişe sahip ve Roma İmparatorluğu döneminde zengin bir liman kenti olan Parion’daki tarihi değerler turizmin hizmetine açılacak.

 

Biga Yarımadası’nda yer alan Parion Antik Kenti başarılı kazı çalışmalarının ardından Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) desteğini de almaya değer görüldü. GMKA’nın 2015 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamından desteklediği “Bir Antik Kent Parion” projesinde çalışmalar tamamlanmak üzere. Antik çağlardan uzanan hikayesi ve ortaya çıkartılan eserleriyle Parion, önümüzdeki yıllarda Güney Marmara’nın yeni turizm noktası olma özelliği taşıyor.

 

Biga Kaymakamlığı’nın öncülüğünde, İÇDAŞ A.Ş. desteği ve sponsorluğu ile sürdürülen projede GMKA’dan gelecek olan destekle ortaya çıkarılan tarihi eserlerin korunması sağlanacak. Parion antik kentinde yürütülen kazı çalışmaları ve koruma çalışmaları Biga Kaymakamlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İÇDAŞ ve Güney Marmara Kalkınma Ajansının yürüttüğü ortak çalışmalar neticesinde büyük ilerleme kaydetti. Karabiga Kemer Köyü’nde bulunan antik kentte yürütülen kazı çalışmalarda ortaya çıkan Roma Hamamı’nın üzerinin kapanması çalışmaları da tamamlandı.

 

Proje kapsamında yapılan çalışmalar 15 Temmuz 2106 Cuma akşamı Parion Kazı alanında yapılan sunumla kamuoyuna açıklandı. Yapılan etkinliğe Biga Kaymakamı Gökhan Görgülü Arslan, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Karabiga Belediye Başkanı Muzaffer Karataş, Parion Kazı Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş, Troya Kazı Başkanı Prof. Rüstem Aslan, Assos Kazı Başkanı Prof. Nurettin Arslan Protokol üyeleri ve  Kemer köy halkı katıldı. Etkinlikte Parion Antik Kenti kazıları hakkında sunum yapıldı.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Çıkan eserlerin korunması için çare

 

Sunum öncesi davetlilere Parion Antik Kenti’nde “koruma projesi kapsamında” yapılan çalışmalar  yerinde gösterildi. İÇDAŞ A.Ş adına konuşan Proje Koordinatörü Tuncay Tavus “Toplam bütçesi 633 bin TL olan proje, GMKA’dan 475 bin TL destek almaya hak kazanmıştı. Yürütülen proje ile Parion Antik Kenti’nde kazı çalışmalarında ortaya çıkan değerlerin korunmasına yönelik bir dizi çalışma yürütüldü. Proje ile tarihi kentin ve ortaya çıkarılan değerlerin geleceğe ulaşması, ziyaretçi sayısı artırılması ve bölgemizin önemli bir kültürel değerinin öne çıkartılması amaçlandı. Ayrıca antik kentlerde yaşanan en önemli sorunlardan biri olan kazı sonrası ortaya çıkan eserlerin doğa etkilerine karşı korunması sorununa da proje kapsamında çözüm üretilmiş bulunmaktadır” dedi.

 

Parion Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş, kazılar hakkında bilgi verdi. Biga Kaymakamı Gökhan Görgülü yaptığı konuşmada kazı çalışmalarına katılanlara ve destek veren İÇDAŞ’a teşekkür ederek “Anadolu’nun kadim tarihine tanıklık yapan her taş ayrı bir değerdedir. Bilim insanlarınca yapılan bu çalışmalarla ülkemiz değerleri gün ışığına çıkıyor. Bu çalışmaya emek ve destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Güney Marmara’nın Yeni Kültür Turizmi Noktası: Parion

 

Parion, Çanakkale’nin Biga İlçesine bağlı Kemer Köyü mevkinde ortaya çıkartılmış antik bir kent olarak tarihi değer taşıyor. Parion’un ismi ilk kez Herodotos’da geçmiştir. Pers Kralı Dareios İskit seferine çıkışında (M.Ö.513-512) Parionlu’lar da onun yanında sefere katıldılar. Atina-Sparta savaşında da Atina’nın yanında yer aldılar, Amkibiades’in komutasındaki donanma M.Ö.410 da Parion’un limanında toplandı. Büyük İskender, Pers zaferinden sonra burasını kendisine bağlamış, onun ölümünden sonra da Trakya Kralı Lysimachos M.Ö.302 de Parion’u kendi yönetimine almıştır. M.Ö.241’de ise Bergama krallığına bağlanan kent Attalos’lar zamanında büyük bir imar faaliyeti görmüştür. Bergama Kralı III. Attalos’un varis bırakmadan ölümü üzerine Roma İmparatorluğuna bağlanmıştır.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

About Author