Yeni Troya

yenitroya

TURAN : “HESABINI VERECEKLER”

TURAN : “HESABINI VERECEKLER”

16072016_1_0001

 

 

AK Parti Grup Başkan Vekili Turan: “Darbeciler Yargının Önünde İnim İnim İnleyerek Hesabını Verecek”

 

 

Çanakkale İskele Meydanı’nda ellerinde Türk bayrakları ile toplanan partililer ile vatandaşlara hitap eden AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, askeri kalkışmayla ilgili olarak “Tayyip Erdoğan’ı, milli iradeyi sözüm ona hapse atmaya kalkan, idam etmeye kalkan kim varsa yargının önünde inim inin inleyerek hesabını verecek” dedi.

 

Çanakkale İskele Meydanı’nda ellerinde Türk bayrakları ile toplanan partililer ile vatandaşlara hitap eden AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, askeri kalkışmayla ilgili olarak “Tayyip Erdoğan’ı, milli iradeyi sözüm ona hapse atmaya kalkan, idam etmeye kalkan kim varsa yargının önünde inim inin inleyerek hesabını verecek” dedi.

 

16072016_1_0002

 

Türkiye’de (cuma) gecesi gerçekleşen Askeri Kalkışma sonrası uçakla Edremit’e oradan da karayoluyla Çanakkale’ye gelen AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, İskele Meydanı’nda ellerinde Türk bayrakları ile toplanan AK Partililer ile vatandaşlarla buluştu. Meydan da vatandaşlara seslenen Grup Başkanvekili Bülent Turan’a AK Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ ve CHP’li Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan destek verdi.

 

Bugün tarihi bir anı yaşadıklarını belirten AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Bugün çocuklarına onurla, gururla anlatacağı alçaklara ‘dur’ dedikleri günü yaşadıklarını söyledi. “Bugün Türkiye’nin birçok yerinde komutanlarımızla ve valilerimizle görüştüm. Birkaç yerde yanlış yapan paralelin uşakları hariç olmak üzere bu millet meydanlara çıktı” diyen Turan şöyle devam etti: 

 

16072016_1_0008

 

 

“Çanakkale üzerinden İstanbul’a gitmeye çalıştılar”

 

Kalkışmacıların Çanakkale üzerinden İstanbul’a gitmeye çalıştıklarını da söyleyen Turan, “Askeriyemizden yanlış yapan bir grup askerler, otobüslere bindi İstanbul’lara gitmeye kalktı. Ama valimiz, komutanımız tutuklama kararı verdirdi ve onları göndermedi. Bir kısmı oradan ulaşamayacağını görünce dedi ki; ‘Eceabat ve Gelibolu’dan karşıya geçip, Bursa’dan gidelim.’ Gemileri durdurduk, ‘gidemezsiniz’ dedik. İstanbul’da yanlış yapan askerin tankının önüne bu millet ‘dur’ dedi. Çanakkale’de yanlış yapmak isteyen askerin gemisine ‘dur’ dedi bu millet, İstanbul’a göndermedi. Çünkü bir daha diyorum. Darbenin iyisi, kötüsü olmaz. Terörün iyisi kötüsü olmaz. Silahlı olan kuvvetlerimiz, bu milletin yanında olmak kaydı ile başımızın tacıdır. Biz Çanakkale’de şehitler verdik. Bedel ödedik. Ancak kendi kavgamızı yapalım diye değil. Dünyaya karşı yedi düvele karşı savaştık. Askerimizin burnu kanamayacaktır. Vatandaşımızın burnu kanamayacaktır, kanamamalıdır. Ancak, Çanakkale’nin şu meydanının dolu olmasının bin tane izahı var” dedi.

 

“Demokrasinin yanında, silahın karşısındayız”

 

Farklı partilerden insanların meseleye sahip çıktıklarını da söyleyen Turan, “Artık bu millet bir daha Adnan Menderes görmek istemiyor. Maalesef ülkemizin siyasi tarihinde defaten darbedeler oldu. Darbe söylentisi olduğunda hemen şapkasını çıkarıp, ceza vermek isteyen oldu. Ama bu ülkenin Cumhurbaşkanı, devletimizin başkanı milletimize dedi ki,’Bu harekat yanlış yapanların harekatı, çıkın meydanlara’ dedi. O yüzden meydanlardayız. Bugün farklı partilerden insan meseleye sahip çıkıyorsa, sandığa sahip çıkıyor, milli iradeye sahip çıkıyor. Kepez’i CHP alacak alkışlayacağız. Lapseki’yi Ak Parti alacak alkışlayacağız. Bizler beraberce yol yürüyeceğiz. Kavgamız bir yere kadar. Ama silahın olduğu yerde, kanın olduğu yerde demokrasi olmaz. Demokrasinin yanındayız, silahın karşısındayız” diye konuştu.

 

16072016_1_0003

“CHP’li, MHP’li, AK Partilisi burada. Çünkü darbenin partisi olmaz. Darbe millete karşıdır. Darbe milli iradeye karşıdır. 1’nci Ordu Komutanı, Kolordu Komutanımız, “Bu TSK’nın bir tavrı değildir. TSK bunu yapamaz. Asker evine dön” talimatı verdi. Çünkü bu asker bizim askerimiz. Yanlış yapanı ayıplarız. Yanlış yapana bedelini sorarız. Asker bizim evladımız.

Göreceksiniz, Tayyip Erdoğan’ı, milli iradeyi sözüm ona hapse atmaya kalkan, idam etmeye kalkan, kim varsa yargının önünde inim inin inleyerek hesabını verecek. Çanakkale’nin şu alanı mitingden daha kalabalık doldurmasının bir sebebi vardır. Artık bu millet bir daha Adnan Menderes görmek istemiyor. Bu mesele AK Parti meselesi değildir. Bu mesele Türkiye meselesidir. Bu millet onurlu bir millettir. Suriye olmayacağız. Oyuna gelmeyeceğiz. Yanlış yaptırmayacağız. Ama milli iradeden, birlik ve beraberliğimizden bütünlüğümüzden asla taviz vermeyeceğiz. Bundan yıllar önce Adnan Mnederes’i idam ettiklerinde sonraki demokrasiye geçişlerde bazıları gurur duydu. ‘Ben Menderes’in yanındayım’ dedi. Bazıları da ‘Ben Menderes’in karşısındayım’ dedim. Bugün’ün Menderes’i Tayyip Erdoğan’dır. Bugün’ün Menderes’i hepimiz. Ama biz bir daha idam görüntülerini, asla bir daha cezaevlerini izin vermeyeceğiz. Bu milletin demokrasisine, sandığına hep beraber sahip çıkacağız.”

 

16072016_1_0006

“Darbelerden en büyük zararı solcular gördü”

CHP’li Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk MutanBülent Turan‘ın yanından meydandaki kalabalığa hitap etti. Mutan, “Değerli Çanakkaleliler, demokrasinin temel bir kuralı var. Bu meclise hiçbir akıl, hiçbir güç müdahale edemez. Ben 12 Eylül darbesini yaşamış bir insanım. Bu darbelerden en büyük zararı gören biz solcularız biliyor musunuz? Bu darbeler bu ülkede yaşanmayacak. Biz kendi içimizde kendi sorunlarımızı çözeceğiz arkadaşlar” dedi.
Konuşmaların ardından AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale’deki son durumla ilgili bilgi almak üzere Çanakkale Valisi Hamza Erkal’la görüşmek üzere meydandan ayrıldı.

 

16072016_1_0004

 

16072016_1_0005

 

16072016_1_0007

 

16072016_1_0006

 

 

 

16072016_1_0009 16072016_1_0010 16072016_1_0011

 

16072016_1_0013

 

16072016_1_0014

 

16072016_1_0008

 

 

 

 

About Author