Yeni Troya

yenitroya

Turkcell Gelibolu Maratonu’nda Ödüller Sahiplerini Buldu

Turkcell Gelibolu Maratonu’nda Ödüller Sahiplerini Buldu

 

Turkcell’in ana sponsorluğunda bu yıl ikincisi düzenlenen, Türkiye’nin ‘Barış’ temalı ilk maratonu Turkcell Gelibolu Maratonu, ‘Barış için Koşuyoruz’ sloganıyla ve 6 bin kişinin katılımıyla düzenlendi.

 

Turkcell’in ana sponsorluğunda bu yıl ikincisi düzenlenen, Türkiye’nin ‘Barış’ temalı ilk maratonu Turkcell Gelibolu Maratonu, ‘Barış için Koşuyoruz’ sloganıyla ve 6 bin kişinin katılımıyla düzenlendi. Maraton, yarı maraton, 10 kilometre ve halk koşusu olarak dört kategoride düzenlenen organizasyonda, Gelibolu Yarımadası’nın tarihi parkuru geçildi. Dünyanın en önemli tematik parkurlarından biri olarak kabul edilen Gelibolu Yarımadası’ndaki koşuda 42 kilometrelik parkuru erkeklerde Keyfalew Deja Buruse, kadınlarda da Şirin Mine Kılıç ilk sırada tamamladı. Yarı maratonda şampiyonluk erkeklerde Aydın Çeken, kadınlarda ise Raluca Apostol’un oldu. 10 kilometrelik koşuda ise birincilik erkeklerde Ahmet Tek, kadınlarda ise Amal Mohammed’e gitti.

02102016_1_0001

 

MARATONA TÜRK ATLETLER DAMGA VURDU

 

Turkcell Gelibolu Maratonu’nu, erkeklerde 2 saat 39 dakika 43 saniyelik derecesiyle Kefyalew Deja Buruse ilk sırada bitirdi. Kadınlarda 4 saat 11 dakika 21 saniye ile Şirin Mine Kılıç birinci oldu.

Yarı maratonda ilk üç sırayı, erkeklerde Aydın Çeken, Volkan Yıldız ve Zekeriya Yılmazel, kadınlarda ise Raluca Apostol, Buse Aygün, Jale Başak aldı. Turkcell Gelibolu Maratonu’nun 10 kilometrelik maraton etabında erkeklerde birinciliği Ahmet Tek ikinciliği Krekar Abdullah Mustafa, üçüncülüğü Hasan Tek kazandı. Kadınlar yarışını ise Amal Mohammed, Elif Polat ve Gözdenur Güvenbaş ilk üç sırada tamamladı.

 

TÜRKİYE ATLETİZM FEDERASYONU BAŞKANI ÇİNTİMAR ULUSLARARASI ALANDA SPORCULARIN DAVET EDİLMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

 

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Turkcell’in Gelibolu Maratonu’na adını vermesinden dolayı güzel bir etkinlik olduğunu söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Atletizm Federasyonu ile himayesinde Turkcell’in Gelibolu Maratonu’na adını vermes ile organizasyonu bu yıl büyüterek gerçekleştiğini söyleyen Fatih Çintimar Önümüzdeki yıldan itibaren bu yarışı giderek büyüterek uluslararası boyutta dünya çağında bir organiasyon olma yolunda emin adımlar ile yürüyor çünkü bu bölge bunu hakediyor. Dünyanın barış simgesi olmuş bir bölge Çanakkale Gelibolu. Yarışın ismi çok güzel ‘Barış için Koşuyoruz’ günümüz dünyasında bundan daha önemli bir slogan herhalde olmaz, bulunamazdı. Onun için de Çanakkaleli İşadamları Derneğimiz bu işin başında Çanakkale Valimizin himayesinde. Tabii Turkcell bunun en büyük sponsorlarından bir tanesi. Biz de Kaan Bey başta olmak üzere bütün ekibine teşekkür ediyoruz. Çünkü Atletizm Federasyonu’nun da anasponsoru Turkcell. Bu anlamda bizim için her şekli ile önemli. Biz de Türkiye Atletizm Federasyonu olarak bütün ekibimiz ile buradayız. Önümüzdeki yıldan itibaren de uluslararası alanda sporcuların davet edilerek bu barış temasının dünyaya lansmanın yapılabilmesi adına elimizden ne geliyorsa şu ana kadar yaptığımız gibi bundan sonra da katlayarak devam edeceğiz dedi.

02102016_1_0002

ÖDÜL BARIŞ, SEVGİ VE ÜLKE BİRLİKTELİĞİ

Yabancı sporcuların genelde bu tip yarışmalara ödül için katıldığını ancak burada ödülün barış, sevgi ve ülke birlikteliği olduğunu kaydeden Fatih Çintimar, Bu anlamda tabii katılım var ama yeterli mi değil ama önümüzdeki yıl bu katılım özellikle barış teması ile sadece bizden değil bütün ülkelerden katılımcı olabilmesi adına Türkiye Atletizm Federasyonu olarak elimizden gelen her çalışmayı yapıp önümüzdeki yıl IAF’ın da yönetim kurulundan birileri ile bu organizasyonu burada hem IAF hem de Avrupa ve Dünya Atletizm Federasyonu’nun temsilciler ile birlikte en güzel şekilde yukarıya doğru taşımak için mücadele edeceğiz diye konuştu.

TURKCELL GENEL MÜDÜRÜ TERZİOĞLU AVRUPA ATLETİZM FEDERASYONU GELİBOLU MARATONU’NU BU SENE 5 YILDIZLI KOŞULAR İÇİNE DAHİL ETTİ

Gelibolu Maratonu’na bu yıl da desteğini sürdüren Turkcell’de Genel Müdür Kaan Terzioğlu düzenledikleri organizasyon hakkında açıklamalarda bulundu. Terzioğlu, maratona geçen yıl 2 bin 500 kişinin katılım gösterdiğini bu yıl ise 6 bin kişiyi aştıklarını söyledi.

Hedeflerinin Gelibolu Maratonu’nu Uluslararası Maraton Ajandası’nda bir yere oturtmak olduğunu ifade eden Kaan Terzioğlu, Avrupa Atletizm Federasyonu burayı bu sene 5 yıldızlı koşular içine dahil etti. Hakikaten çok mutluyuz bu dünyada ilk ve tek. Gelibolu çok özel bir yer. Sadece bir değil birden fazla ülke insanının gurur duyduğu yüzyıl önce bağımsızlık için savaşılmış ama şimdi barış için koşulan bir tematik maraton. Ben ümit ediyorum ki Gelibolu Maratonu ileriki yıllarda 10-15 bin sayılarına ulaşacak ve dünyada da herkesin, her sporcunun, sporseverin gelip bir kere yarışmak isteyeceği bir yer olacak. Burası bir doğa harikası. Türkiye’nin 2 tane doğa harikası boğazı var onlardan en güzeli tarihi olarak da en değerlisi bende. Burada ayrıca bir teknoloji şovu da yapıyoruz çünkü koşucuların her birine birer kulaklık verdik. Bu kulaklıklar ile tarihi dokuya buranın anılarına uygun bir müzik listesi yaptık. Fizy’den müzik dinleyebiliyorlar. Göğüslerindeki numaralarda birer barkot var. Bunun sayesinde çekilen fotoğraflar ki herkesin fotoğrafı çekiliyor bizim akıllı depo ürünümüz ile internette saklanıyor. Orada erişilebilir durumda ve cep telefonlarına da şu anda canlı yayın yapıyoruz. Bizim için teknolojiyi, sporu insanlarla buluşturmak çok önemli. Gelibolu Maratonu da bu açıdan gurur duyduğumuz bir aktivite dedi.

02102016_1_0003

BURAYI ULUSLARARASI PLATFORMDA DA TANITMAMIZ LAZIM

Gelecek sene yabancı sporcuların maratona daha fazla katılım gösytereceğini söyleyen Terzioğlu, Türk Hava Yolları’ndan da bu anlamda çok güzel bir destek alıyoruz. Onlar da uluslararası yarışmacıların buraya ulaşım desteğini veriyorlar. Tabii bu sene Türkiye açısından özel bir sene belki 2-2.5 ay içerisinde bazı planlanan katılımlar gerçekleşmedi. Ama bunlar önümüzdeki sene için bizi daha da biliyor burayı uluslararası platformda da tanıtmamız lazım.

ÇANAKKALE VALİSİ’NE AFŞİN ESHAB-I KEHF PLAKETİ VERİLDİ

Turkcell Gelibolu Maratonu sonrası düzenlenen ödül töreninde Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’ya Afşin Eshab-ı Kehf plaketi verildi. Maraton için Kahramanmaraş’tan gelen ve 10 km’de yarışan Sıtkı Gönen, katkılarından dolayı Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’ya Afşin Eshab-ı Kehf plaketi taktim etti.

TÜRKİYE’NİN EN YAŞLI ATLETİ BARIŞ İÇİN 10 KİLOMETRE KOŞTU

Maratonda mücadele eden en yaşlı atlet, 89 yaşındaki Erdoğan Dulda oldu. Turkcell’in ana sponsorluğunda bu yıl ikincisi düzenlenen, Türkiye’nin ‘Barış’ temalı ilk maratonu Turkcell Gelibolu Maratonu’nda 7’den 70′ yaklaşık 6 bin kişi ‘Barış’ için koştu. Dünyanın en önemli tematik parkurlarından biri olarak kabul edilen Gelibolu Yarımadası’ndaki koşuda, finiş gören en yaşlı isim 89 yaşındaki Erdoğan Dulda oldu. Dulda, aynı zamanda Türkiye’nin en yaşlı koşucusu unvanına sahip.

Anzak Koyu’nda, 6 yıl önce de koştuğunu ifade eden Dulda, Çok duygulanıyorum. Hislerimi anlatmakta gerçekten çok zorlanıyorum. Atalarımızın Cumhuriyetimizi kurmak için hayatlarını kaybetmişlerdi. Bu topraklar için gözlerini kırpmadan ölümü gitmişlerdir. Gençlerin bu duyguları anlamasını istiyorum. Turkcell Gelibolu Maratonu Türkiye’nin en büyük koşusu, en anlamlı koşusudur. Bu maratonun sürekli hale gelmesini istiyorum dedi.

02102016_1_0004

02102016_1_0005

 

About Author