Yeni Troya

yenitroya

YENİ TROYA 19 MAYIS MESAJI

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkışının 105. Yıldönümünü gururla kutluyoruz. Türk milletinin bağımsızlığını ve hayat haklarını gasp ve imha etmeye çalışan mihraklar için 19 Mayıs, hüsran ve mağlubiyetle bitecek sürecin ilk adımı ve ilk hareketidir. 19 Mayıs, Millet egemenliğine dayanan, tam bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak, Türk Milletinin onurlu ve şerefli bir millet olarak yaşamasını sağlamak amacıyla başlatılan milli hareketin ilk adımıdır.

19 Mayıs 1919 yılı, Türk milletinin hak ve hukukunu ayaklar altına alma cüretini gösteren emperyal mihraklara karşı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkarak kurtuluş meşalesini yaktığı şanlı bir tarihin adıdır. 19 Mayıs 1919, yenilmiş, zedelenmiş, yorgun ve fakir düşmüş bir halkın vatanını sahiplenerek, geleceğini yeniden kurmaya giriştiği gündür.

Samsun’dan yola çıkan milli mücadele kararlılığı; Amasya’da milletin azim ve kararını ilan etmiş, Erzurum’da vatanın bir bütün olduğunu ve parçalanamayacağını duyurmuş, Sivas’ta manda ve himayeyi reddederek tüm vatan sathına yayılmış, Ankara’da Büyük Millet Meclisi’ni kurmuştur.

Atatürk; 19 Mayıs’ta Bandırma Vapuru güvertesinde sadece ülkesini nasıl bağımsızlığa kavuşturacağını düşünmüyordu. Tam bağımsızlığını kazanacak Türk Milleti için uygun olan yönetim şeklinden çağdaş eğitim sistemine, kuracağı fabrikalardan, kalkınmaya, istikbal göklerdedir diyen büyük komutanın hayalleriydi.

Atatürk Türk Milleti’nin küllerinden daha güçlü doğduğu tarih 19 Mayıs’a doğum günüm diyecek ve bugünü çok güvendiği, Türkiye Cumhuriyeti’ni emanet edeceği gençlere de bayram olarak armağan edecekti.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanması ülkemizin geleceği ve teminatı olan gençlerimizle bütünleşmemiz ve onlarla aynı coşkuyu paylaşarak geleceğe umutla bakmamızı sağlamaktadır. Zulme boyun eğmeyen, esareti kabul etmeyen bir milletin geleceği olan gençlerimizin, modern çağın gereklerine uygun olarak yetiştirilmesi için, bugünün yetişkinlerine düşen görev ve sorumlulukların bilincindeyiz. Gençlerimizin geleceğe emin adımlarla ve toplumsal faydalarımızı dikkate alarak dünya teknolojik standartlarını yakalamış, ailesine ve ülkesine yararlı bireyler olarak yetişmeleri en büyük arzumuzdur.

Bir ulus ve bir halk, kendisini var eden geçmişi, ödenen bedelleri unutamaz. Unutursa bağımsızlığın ve aydınlanmanın ışığını kaybeder. 19 Mayıs, ulusumuzun yeniden doğuş günüdür. Bu coğrafyada yaşayan herkesin ortak doğum günüdür. 19 Mayıs milletimizin kurtuluş ve kuruluş mücadelesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsızlık ve özgürlük yolunda başlattığı mücadele, bütün mazlum milletlerin aydınlık ışığıdır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsızlık meşalesini yaktığı ve kurtuluş mücadelesini başlattığı 19 Mayıs 1919; Türk Ulusunun bağımsız ve özgür yaşama kararlılığının bir göstergesidir.

19 Mayıs; zulme boyun eğmeyen, zalime diz çökmeyen, esarete ön iliklemeyen, teslimiyete prim vermeyen Türk milletinin ve sinesinden yetiştirdiği milliyetçi kahramanların eseri ve emanetidir. Bu anlamlı günün Büyük Önder Atatürk tarafından Türk Milletinin gençlerine “Gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; O’nu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz. Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” sözleriyle Gençlik ve Spor Bayramı olarak armağan edilmesi onlara verdiği değerin ayrı bir göstergesidir.  

Aydınlık Türkiye’nin geleceği olan gençlerimizin Atatürk’ün devrimleri ışığında ilerleyeceğinden ve ilkelerine sahip çıkacağından kuşkumuzun olmadığını belirtmek isterim. Ülkesine, ailesine ve önce kendine karşı sorumluluklarının bilincinde, yüreği Vatan sevgisi ile çarpan Türk Gençliğine güveniyoruz. Vatanına ve Milletine bağlı Türk Gençliğinin bu sevgisini hep yaşatarak emanetini gelecek kuşaklara aynı hissiyat ile devredeceklerine inanıyoruz.

Milli Mücadelemizin ilk adımı olan 19 Mayıs’ın 105. yıldönümünde,Türkiye Cumhuriyetinin doğmasına sebep böyle bir günde, Türk Milletinin bağımsız ve özgür yaşama kararlılığının bir göstergesi olan Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını onurla ve gururla kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi, sevgi, saygı, şükran ve rahmetle anıyor,başta ecdadımızın emaneti bu cennet vatanı daima koruyacaklarına yürekten inandığımız gençlerimiz olmak üzere tüm ulusumuzun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz.

BİROL GÜNGÖRDÜ

YENİ TROYA GAZETESİ – EZİNETÜRK

About Author