Yeni Troya

yenitroya

65 YAŞ AYLIĞINDA YENİ DÜZENLEME

65 YAŞ AYLIĞINDA YENİ DÜZENLEME

 

 

????????????????????????????????????

 

Bu hafta TBMM’de görüşülecek Kanun Teklifi ile 65 yaş aylığı olarak bilinen 65 yaşını doldurmuş sosyal güvencesi ve herhangi bir geliri olmayan vatandaşlara bağlanan maaşta yeni düzenlemeye gidiliyor.

 

Yeni düzenleme ile 65 yaş maaşı almak için başvuran kişinin hane geliri değil, eşi ve kendisinin aylık geliri hesaplamaya tabi tutulacak. Kişi başına düşen ortalama aylık gelir eğer asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden az ise 65 yaş maaşı almaya hak kazanacak.

 

Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri gerçekleşecek olan kanun teklifi hakkında AK Parti Grup Başkanvekili Av. Bülent Turan bilgi verdi.

 

“100 BİN ARTIŞ BEKLENİYOR”

 

Turan; “Mevcut düzenlemede maaş başvurusunda bulunan 65 yaş üstü vatandaşların gelirleri hesaplanırken beraber yaşadığı çocuklarının, akrabalarının vs. gelirleri de hesaplamaya dahil edilmekteydi. Hanede artan gelir 65 yaş maaşının kesilmesine neden olabiliyordu.

 

Yeni düzenleme ile artık sadece 65 yaş üzeri maaş için başvuruda bulunan vatandaşımızın ve eşinin aylık geliri hesaplamaya dahil edilecek. Kişi başına düşen aylık ortalama gelir asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden az ise bu kişilere 65 yaş maaşı bağlanabilecek.

 

2015 yılı itibarıyla 608 bin 513 kişiye 65 yaş aylığı ödendi. Yeni düzenleme ile 100 binin üzerinde kişinin daha bu haktan faydalanması bekleniyor” dedi.

 

14 yıldır toplumun bütün kesimlerinin sorunlarına el attıklarını belirten Turan “Emeklimize, öğrencimize, yaşlımıza, çalışanımıza kısacası toplumun bütün kesimlerinin sorunlarına yönelik çözümler üretmeye, yeni düzenlemeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz. Mecliste görüşeceğimiz kanun teklifi ile de 65 yaş aylığı bağlanırken vatandaşımızın kaygılarını sona erdiriyoruz. Hükümetimiz gerçek anlamda sosyal devlet anlayışına sahip çıkmaya devam ediyor. 65 yaş üzeri vatandaşlarımıza hayırlı olsun” dedi.

About Author