Yeni Troya

yenitroya

Bülent Turan: “Taş Koyanlar Bedelini Öder”

07022016_31_0000

Bülent Turan: “Taş Koyanlar Bedelini Öder”

AK Parti Grup Başkanvekili Av. Bülent Turan, Çanakkale’de partisinin düzenlediği İlçe danışma meclisi programında konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Av. Bülent Turan seçim bölgesi Çanakkale’de partisinin düzenlediği Çan ve Yenice’de düzenlenen  İlçe danışma meclisi programında konuştu. Turan, yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmalarına değindi.

Kurulacak yeni anayasa uzlaşma komisyonunun belirli bir süreyle sınırlandırılması gerektiğini belirten Turan, “Bu sürenin 3-6 ay gibi kısa bir süre olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

YENİ ANAYASA TOPLUMUN BEKLENTİSİ. SÜRECE TAŞ KOYANLAR SİYASİ BEDELİNİ ÖDER

Turan,

Türkiye’nin ihtiyacı olan şey yeni bir anayasadır. Artık yamalı bir bohçaya dönmüş olan mevcut anayasanın değiştirilmesi değildir. Zaten 1982 Anayasası’nın ismi bile darbeyi çağrıştırıyor. Bu bakımdan darbe utancından artık kurtulmamız gerekiyor.

Eğer bu Meclis yeni anayasa yapamazsa bütün siyasi partiler açısından bunun siyasi bedeli olur. 27 Mayıs’tan sonra da 12 Eylül’den sonra da anayasaları darbeciler yaptılar.

Artık gerçek anlamda milletin yaptığı bir anayasaya ihtiyacımız var. Yeni anayasa bağlamında ele alınması gereken en önemli konu, sistem değişikliği meselesi olmalıdır. AK Parti uzun bir süredir, Başkanlık sistemini önerdiğini ve bu konunun tartışılması gerektiğini söylemektedir.

Diğer partilerden de beklentimiz ön plana çıkardıkları ilkeler ışığında sistem önerilerini yapmaları.

“MİLLET ALDIĞI YETKİYİ BİR DAHA GERİ VERMEZ”

Muhalefetin yeni sistem arayışını ısrarla kişiler üzerinden tartışmaya açtığını hatırlatan Turan bu tavrın yeni anayasa yapım sürecini yıpratmaya yönelik olduğunu belirtti.

Turan, “Parlamenter sistemin güçlendirilmesinden bahsediyor. Güçlendirmekten kasıtları nedir? Cumhurbaşkanı’nın eskisi gibi Meclis tarafından seçilmesi mi? Ancak şunu gözden kaçırıyorlar. Millet aldığı yetkiyi bir daha geri vermez” dedi.

07022016_31_0000 07022016_31_0002 07022016_31_0003

About Author