Yeni Troya

yenitroya

Çanakkale’de Süne İle Mücadele Toplantısı

Çanakkale’de Süne İle Mücadele Toplantısı

 

Çanakkale bölgesindeki buğday hastalıkları ve süne mücadelesinin değerlendirildiği toplantı yapıldı.

Çanakkale Ticaret Borsasında yapılan toplantıya Ankara Merkez Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü’nde görevli ve aynı zamanda Türkiye Süne koordinatörü Dr. Mümtaz ÖZKAN, Bornova Zirai Mücadele Müdürlüğü yetkilisi Ekrem Kaya, Koruma Kontrol Genel Müdürlüğünde görevli Fatih Güleç, Çanakkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel, Mühendis Ömer Yıldız, Mühendis Vedat Sel, Biga Ticaret Borsası Genel Sekreteri Halil Erol Genel Sekreter Yrd. İbrahim Sütçü, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen, Genel Sekreter Sevcan Elver, Laboratuar Sorumlusu Fatih Doğu, Kalite Akreditasyon sorumlusu Gözde Kartal  katıldılar.

Çanakkale Ticaret Borsası merkez laboratuarlarında ve Gelibolu irtibat bürosu laboratuarlarında toplamda 760 numune üzerinden yapılan analizler ve kalite özellikleri ile ilgili olarak Çanakkale Ticaret Borsası Laboratuvar sorumlusu Fatih Doğu tarafından detaylı bilgiler verildi.

Çanakkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel il müdürlüğü olarak süne mücadelesi ile ilgili ciddi anlamda yoğun emek verdiklerini, Türkiye genelinde 2.128 uzmanın sahada çalıştığını bunların 86 tanesinin Çanakkale bölgesinde çalışmalar yürüttüğünü ifade etti.

 

 

20082016_1_0002

 

Toplantı ile ilgili değerlendirme yapan Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen yapılan değerlendirmeler sonucunda extrem bir yıl olmasına rağmen, ülke genelinde kuraklık, don, süne, kımıl zararlısı ve arpa cüceliği gibi kalite kriterlerini olumsuz etkileyen etmenlere rağmen özellikle Çanakkale Bölgesinde süne mücadelesinde başarılı bir yıl geçirildiğini, süne ve kımıl açısından bölgemizde sorun bulunmadığını, iyi bir tablonun ortaya çıktığını belirtti.

 

Başkan Üzen başta Ticaret Borsası olmak üzere, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün bu konuda çok ciddi anlamda çalışmalar yaptığını, gerek Biga Ticaret Borsası ile ve Gerekse Çanakkale Ticaret Borsası ile her zaman yakın iş birliği içerisinde bulunduğunu belirtti.

 

Üzen Çanakkale Ticaret Borsası olarak hububat sektör kurulu üyeleri adına, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz yetkililerine teşekkür ederek, işbirliğimizin güçlenerek devam edeceğini vurguladı.

 

20082016_1_0003

 

20082016_1_0004

 

About Author