Yeni Troya

yenitroya

GİDER : “ENVER PAŞA OLGUNLUĞUNU GÖSTERİN”

AYHAN GİDER : “ENVER PAŞA OLGUNLUĞUNU GÖSTERİN”

 

25032016_3_0002

 

 

AK Parti Çanakkale Milletvekili Gider’den Muhalefete Tarihi Çağrı; “Enver Paşa Olgunluğunu Gösterin”

 

Ak Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, TBMM’de Çanakkale Ruhu üzerine yaptığı konuşmada 100 yıl yaşanan hadiseleri hatırlatarak muhalefete çağrıda bulundu. Atatürk ve Enver Paşa örneğini veren Gider, terörle mücadele konusunda muhalefetin Enver  Paşa olgunluğunu göstermesi gerektiğini belirtti.

 

Ayhan Gider, TBMM’de Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101’inci yıldönümü üzerine konuşma yaptı. Konuşmasında Çanakkale Savaşı’nın ezilmiş halkların emperyalizme başkaldırısı olduğunu ifade eden Gider, Doğu ile Batı’nın Çanakkale’de çarpıştığını ifade etti. Türk Milleti’nin Çanakkale’de var olma mücadelesi verdiğini belirten Gider, şu ifadeleri kullandı; “Çanakkale demek, yalnızca I. Dünya Savaşı’nın bir cephesi demek değildir. Çanakkale, sadece bir kahramanlık destanı değildir. Çanakkale, İstanbul’un fethi gibi çağ açıp çağ kapatan tarihi bir olaydır. Çanakkale, Türk milletinin topyekün giriştiği bir var olma mücadelesidir. Bizim Türk Milleti’nden kastımız etnik bir tanım değildir. Türk Milleti; Pomak’tır, Çerkez’dir, Kürt’tür, Roman’dır, Boşnak’tır. Hangi cahil Mehmet Akif’e Türk değil, Arnavut’tur diyebilir. Çanakkale doğunun, batıyla mücadelesidir. Çanakkale, ezilmiş halkların emperyalizme başkaldırısıdır. Çanakkale sadece milletimizin ve devletimizin makûs talihini değiştirmekle kalmamış, Dünya siyasi tarihini de köklü bir şekilde değiştirmiştir. İtilaf devletlerinin yardım götüremediği Çarlık Rusyası devrilmiş, dünya yeni bir yapıya dönüşmüştür.

 

“YENİLMEZ ARMADA PARAMPARÇA OLDU”

 

Dönemin süper gücü İngiltere’de başarısızlık nedeniyle hükümet düşmüş, Britanya’nın “yenilmez armada” sıfatı paramparça olmuştur. Çanakkale zaferi Kuzey Afrika’ya, Asya’ya umut olmuş, özgürlük mücadeleleri başlamıştır. Yeni Zelandalılar, Avustralyalılar kendi milli benliklerine Çanakkale’den sonra kavuşmuşlardır. Çanakkale ruhunu veren iki kavram “birliktelik” ve “fedakârlıktır. Anadolu’nun 81 vilayetinin dışında; Kerkük’ten, Musul’dan, Şam’dan, Selanik’ten gelen Mehmetçikler yan yana savaşıp birlikte şehit düşmüştür. İşte şehitlerin yattığı bu topraklar 101 yıllık birlikteliğimizin en büyük ve en şerefli kanıtıdır. Çanakkale imanın imkânın galip geldiği vilayettir.

 

“ÇANAKKALE SAVAŞI HENÜZ BİTMEDİ”

 

Çanakkale yaşanmış bitmiş bir zafer de değildir. Çanakkale halen devam etmekte olan bir mücadeledir. Bu mücadele halen devam etmektedir. Terör örgütleri eliyle yürütülen emperyalizm savaşları sadece ülkemizde değil tüm dünyada devam etmektedir. Ülkemizdeki taşeronlar da ancak bu emperyalizmin uşaklığını yapmaktadırlar.  Bu teröristler yerel ya da müstakil hareketler dahi değildirler. Bunlar emperyalist uşağı taşeronlardır. İşte bu yüzden bize lazım olan Çanakkale’deki gibi topyekün bir mücadeledir. Türk milletinin birlikteliği ve fedakârlığıdır. İşte bizim için Çanakkale, bu birlikteliktir. Zira bu ruh, bize Anadolu’yu vatan bildiğimiz 1000 yıldan ve 2000 yıllık devlet geleneğimizden emanet olup, 101 yıl önce Çanakkale’de katmerlenmiştir. Bu ruhun mayası, farklı etnik kökenlere sahip ama ortak vatan için kanlarını akıtan şehitlerimizin, gazilerimizin kanlarıyla karılmıştır.

 

“ENVER PAŞA OLGUNLUĞUNU GÖSTERİN”

 

Size yine Çanakkale’den örnek vereyim bu meseleyle ilgili. Biliyorsunuz Çanakkale Savaşı Mustafa Kemal’in önemli bir aktör olarak tarih sahnesine çıktığı; Mustafa Kemal’in Mustafa Kemal olduğu, Mustafa Kemal’in Atatürk olduğu savaştır. O dönemdeki rakibi ise Enver Paşa’dır. Herkes bilir ki Enver Paşa ile Mustafa Kemal siyaseten birbirlerinden çok fazla hazzetmezler. Çanakkale savaşları sırasında ara bozmak isteyenler Enver Paşa’ya, Mustafa Kemal hakkında şikâyette bulunurlar. Enver Paşa bunlara hiç prim vermediği gibi, cepheyi ziyaretinde gider sarılır tebrik eder, üstüne Mustafa Kemal’i metheden bir telgrafla takdir eder.  Kâzım Karabekir ise, Erzurum’a geldiğinde Mustafa Kemal’i tutuklamak yerine, ast-üst ilişkisine bakmadan “Emrinizdeyim Paşam!” der. Vatan müdafaası ve milli mücadele için 100 yıl önce bu olgunluk gösterilmiştir. İşte Çanakkale budur, Çanakkale Ruhu budur. Aklın, fikrin, zihnin geliştiği son 100 yıldan sonra bizim muhalefetten tek beklentimiz 100 yıl önceki olgunluğu, vatanperverliği gösterebilmeleridir. Fazlası değil, hiç olmazsa Enver Paşa kadarını gösterin.  Bu mücadelede; kişisel kavga güden, kişisel çıkar, siyasi çıkar güden tartışmaları bırakın. 101 yıl önceki Çanakkale Ruhu’nu aklınızdan çıkarmayın. Çünkü gün birlik günüdür, bir olma günüdür.

About Author